П реди около месец карах новото поколение VW Amarok, създадено на платформата на Ford Ranger, използващ неговите двигатели, трансмисия, цялата механика. Вносителят на VW у нас сподели, че основната част от клиентите на Amarok са земеделци.
Логично е да се предположи, че такива са и клиентите на Ford Ranger. Това са хора, които търсят висока проходимост, но и товароносимост. Затова и Ranger предлага най-добрия в класа товарен обем от 1200 литра. В легена се побира стандартно евро пале между колесните арки (до 1224 мм), докато дължината на легена варира от 1638 до 2305 мм в зависимост от варианта.
Това, както някои мои колеги се изкушават да използват едно изтъркано клише, е „товарен кон”. Само че аз седя във Ford Ranger Raptor, в чийто преспакет не се споменава нито една цифра за товарен леген, нищо за европалета, нищо за теглене на прикачен товар. Този автомобил не е за земеделци, той е за по-заможни (не че част от въпросните не са, напротив) хора, които се вълнуват единствено от емоциите и адреналина, който може да достави един автомобил.
Защото това „влечуго” от Креда, което се справяше дори с Т-Рекс в „Джурасик парк”, е прескочило едни 65-70 млн. години напред във времето, за да оборва част от законите на физиката.
Ford Ranger Raptor е една от най-лудите и емоционални машини, които съм карал през последните години. Истински macho автомобил с големи cojones, който не се страхува да се приземи от 1,5 метра на предните или четирите гуми, без да остави броня, пластмаси и всевъзможни чаркове зад себе си. Разказвам.
Признавам, че го подцених. Първо, защото тези 292 к.с. ми се струваха малко на фона 400-те на американската версия. Второ, защото клиповете със скоковете на Raptor смятах само за маркетингов ход. Трето, защото не очаквах в днешните времена, когато всичко се свежда до малки мотори и хибридизация, вредни емисии, екофрендли политическо говорене, веган интериори и устойчиви материали, че все още има място за старите кучета. Но вече се забелязва тенденция част от марките да се връщат към хордкорд фенското ядро, предлагайки им истински офроудъри, тенденция, за която Ford е добре подготвен с Bronco и Raptor.
Новият Raptor е с повече мощност, повече комфорт, повече технологии и окачване, „откраднато” директно от бегачка в Baja 1000. Всичко това изглежда като обетованата земя – сините якички да ти развържат ръцете и да кажат: „Действайте, пари има”. Резултатът е, че дизайнери и инженери са направили чудеса с платформата на Ranger, за да превърнат Raptor в една зла машина.
Не се заблуждавайте, може и да изглежда като стандартния пикап в профил, но промените под ламарините са толкова много и сериозни, че да осигурят на Raptor най-сериозните офроуд способности.
Изглежда могъщо с тези почти 5,4 метра дължина, макар в родния ми Видин, меката на американските возила, да има F-250 и няколко Ram-а (има и два Corvette, дори Mustang Mach 1, но това е друга тема). Разликата със стандартния Ranger, освен очевидния надпис Raptor отстрани, се открива в бронята, но най-вече в гигантската радиаторна решетка, през широчината на която е изписано FORD. Всичко друго е коренно различно.
Работата по трансформацията на този работен автомобил в рали бегачка започва със сериозно подсилване на шасито и купето около С-колоните, товарния леген, релсите, започващи от предното окачване и стигащи до В-колоните. Пред задната броня е монтирана резервната гума, която също има роля за подсилване на здравината на усукване, самият монтаж на задната броня е подсилен. Отпред пък е монтирана стоманена защитна скара с дебелина 2,3 мм.
Голямата гордост на Raptor e, че изглежда страхотно във въздуха. Но още по-важно е, че при приземяване не се разпада. За това отговорност носят новите амортисьори FOX 2.5-inch Live Valve. Твърдостта им се регулира електронно (на волана има бутон за избор на три настройки), като в същото време следят и адаптират силата на компресия 500 пъти в секунда. Вътрешен байпасен клапан подобрява качеството на возията, а маслото е обогатено с тефлонова добавка за намаляване на триенето.
Амортисьорите са умни като животното, на което са кръстени, те усещат кога се разтоварват напълно (при отлепяне от земята) и се подготвят за последващия удар, преди пикапът да се приземи. Иначе контактът с настилката правят 17-цолови джанти, „обути” със специални all-terrain BF Goodrich гуми.
Останалите подробности за новия Ford Ranger Raptor може да прочетете на CarMarket.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!