П реди дни Volvo обяви, че е произвел последния си дизелов автомобил (ХС90), който ще бъде изложен в музея на компанията в Гьотеборг. И това не е нещо впечатляващо, защото още през 2017 г. Volvo каза, че спира развитието на дизеловата технология. Четири години по-късно шведската марка направи още по-дръзко изявление: до края на 2030 г. ще продаваме само електромобили!
Това не изглеждаше толкова изненадващо по онова време, защото и други обявиха подобни цели. Но изглежда повече от дръзко сега, когато част от обрекли се на електромобила, променят позицията си. Но за Volvo връщане назад няма, бъдещето на марката със сигурност е електрическо.
Компанията, чрез шефа си Джим Роуън, заявява твърдо, че в края на десетилетието ще продава само електрически коли, при това в целия свят. Босът, с който миналата година пих доста скъпа бира в Гьотеборг, смята, че Volvo „ще спечели много повече от това, което жертва.”
Това предстои тепърва да видим дали ще се окаже така. Към днешна дата моето желание бе да разбера колко иновативен е Volvo EX30. Оказва се, че моделът е толкова технологично и имиджово дързък, че изглежда като суббранд под шапката на Volvo, като цяла нова Вселена, макар и само от един модел.
Звучи пресилено, знам, но аз лично силно се впечатлих от смелия ход на дизайнери и инженери. Ще има критики по негов адрес, и аз ги имам, но нещо толкова ново и смело заслужава моите адмирации. Има ги.
Реших да видя какво са направили в Торсланда, като отведа ЕХ30 на едно пътуване през митовете и преданията за създаването на манастира „Света Богородица”, по-известен с името „Седемте престола”. С автомобил, който тепърва започва да пише своята история.
Този автомобил е версия Twin Motor Performance, чийто заводски данни казват, че с едно зареждане може да се изминат до 450 км. Взех автомобила на 11 март, беше около 8-12 градуса пред деня, батерията бе заредена на 99% и на борд компютъра се показваше пробег 285. Това се отклонява с доста от заводския параметър, но винаги човек трябва да има едно наум с тази кола: това е най-бързото Volvo, правено някога! Това значи, че изкушенията за „ластици“ на всеки светофар (или подходяща отсечка от пътя) са постоянно пред задкормилното устройство. Предполагам и този, карал преди мен колата, е имал тези изкушения пред себе си. Същото се отнася и за мен, подадох им се, не мога да се изкривя душата. Иначе би било кощунствено.
От самото начало трябва да направя едно уточнение: тук ще говоря за неща, които българинът хич не цени. Става дума за единството между човек и природа, за опазване на околната среда, за рециклируеми и рециклирани материали, все неща, което вълнуват хората в Западна Европа.
Ако кажете, че те са богати и могат да си го позволят, няма да е грешно. Но най-грешен е родният нихилизъм, защото ние продължаваме да се шегуваме с „ако въздухът не се вижда, значи не е годен за дишане.” А наскоро дойдоха германски учени, за да ни кажат, че замърсяването на въздуха с азотен диоксид в София е до 18 пъти над нормите. Нищо, какво ли разбират някакви си германци, за нас си е идеален.
Аз обаче имам самочувствието да направя следната констатация: тази кола е толкова различна от всичко, което Volvo е предлагал до момента, че се впечатлявам от смелостта на шведите. EX30 е моделът, с който Volvo играе ва банк. Той трябва да промени нагласите на клиентите и да ги подготви за всичко, което оттук насетне компанията ще прави и ще им предлага.
Първо, Volvo ЕХ30 е малка и модерна кола, за да привлече млади клиенти.
Второ, това без съмнение е най-красивият модел на марката в гамата.
Трето, предлага два типа батерии като химичен състав, с което не могат да се похвалят много други на пазара.
Четвърто, автомобилът е толкова иновативен, че човек първо трябва да се приспособи към него, защото няма дори традиционното приборно табло.
Пето, този електромобил е най-екологичният в гамата на марката, оставя най-малкия въглероден отпечатък върху природата.
Шесто, ЕХ30 e един от най-достъпните електромобили на пазара въобще.
И най-важното: всичко това е свързано, за да може Volvo да каже за своя продукт, че е сред най-иновативните в историята и на пазара.
В дизайнерско отношение също е доста смел. Определят го като SUV, но за мен това е по-скоро повдигнат хотхеч, все пак ми е под височината на раменете. Отпред виждаме фаровете във формата на Чука на Тор, които ни приветстват със светлинно шоу при отключване.
Арките над калниците са супер издути и нашепват за динамика. Големите 20-цолови джанти и контрастният покрив подсилват излъчването на профила. Отзад имаме наистина уникален светлинен подпис и много привлекателно оформена задница. Синият „хамелеон” цвят (може и да не си личи от снимките) е много хубав на слънце, но под облачното небе колата изглежда ту бяла, ту сива.
Но колкото и да ми харесва, това е автомобилът, на който обръщам най-малко внимание на външния облик, не защото е без значение, а защото другите му характеристики са по-интригуващи. Затова поглеждам към батерията под пода на новата платформа на EX30, споделена с компанията-майка Geely. На световния пазар не са много моделите, които се предлагат с две различни като състав батерии. Това е един от начините за постигане на по-ниска цена, защото тук говорим за стартова такава от 79 900 лева.
Ако колата ще се използва предимно в града или за къси дистанции извън него, моделът предлага версия с LFP батерия с капацитет 51 kWh и най-малкия пробег о 344 км.
Най-малкият, но най-важен модел (ЕХ30) на Volvo дебютира у нас
Ако търсите максимален пробег, то вариантът за вас е Single Motor Extended Range. Тук батерията вече е NMC (химичен състав от литий, никел, манган и кобалт. Капацитет й е 69 kWh (64 използваем), а пробегът достига 476 км.
Третата версия е Twin Motor Performance, която тествам аз. Батерията отново е NMC, но моторите вече са два. Мощността достига 428 к.с., които ускоряват компактния кросоувър до 100 км/ч за 3,6 секунди. Така моделът официална става най-бързо ускоряващото Volvo в историята на марката! Ще кажа само, че BMW i5 M60 е с 601 к.с., но ускорява до 100 за 3,8 секунди.
Друго нещо, което Volvo EX30 прави бързо, е зареждането. Вариантът Twin Motor може да се зарежда с до 153 kW, а версията с един мотор – със 134 kW. Това значи, че батерията на моя автомобил може да се зареди от 10 до 80% за малко над 25 минути.
А какво да кажа за интериора? Той си е достоен за отделен материал (и ще направя такъв), защото моят 25-годишен опит като автомобилен журналист ме сблъска с нещо, което е наистина различно. Не казвам, че не съм го виждал, Tesla го наложи, но тук говоря за компания с 97-годишна история, която сме свикнали да ни предлага „тих лукс”, опакован с кожа, дървесина и хром. Е, забравете за тях, тук акцентът е поставен върху рециклираните и рециклируемите материали. Защото Volvo иска наистина да е „зелена”, а не да развява само знамето на екологията, а под повърхността да са скрити други неща.
CarMarket.bg стартира проект с убеждението, че електромобилът има бъдеще в България
Около 1/4 от целия алуминий, използван в производството на автомобила, е рециклиран, както и приблизително 17% от цялата стомана. Около 17% от цялата пластмаса в автомобила, от вътрешните компоненти до външните брони, е рециклирана – най-високият процент във всеки автомобил Volvo до момента. В колата има стар деним, има дори PVC-дограма, всичко това заменя кожата и ще има такива, които няма да одобрят, но не и аз.
А какво да кажа за това, че няма приборно табло? Че на вратите няма нищо друго, освен странни, но модерни дръжки, няма кабели, за да се тънки и да се отваря пространство. И за да се икономисват разходи, един от способите, помогнал на Volvo да предложи стартова цена за ЕХ30 от под 80 000 лева.
Няма и старт бутон, колата се събужда за живот, след като я отключиш. По същия начин „заспива”, когато я заключиш, а датчици в седалката засичат дали на нея има човек. Ако има – включвате на скорост и потегляте.
Иначе интериорът може да се персонализира в пет теми с осветление и звук, вдъхновени от скандинавските пейзажи. Четири са интериорните дизайна без кожа, всеки с различни вдъхновения от природата и модата, изработени от възобновяеми и рециклирани материали.
Стигам и до 12,3-инчовия дисплей. Оставих го за накрая не случайно. От него се контролира абсолютно всичко в този автомобил. Като казвам абсолютно всичко, имам предвид дори и аварийните светлини. Интуитивно ли е това – не бих казал. Интересното е, че същото мисли и самият автомобил, защото само да си преместиш погледа към него, за да видиш скоростта, 2 секунди по-късно камерата зад волана изпраща сигнал към нервния център на автомобила, който започва да те подканя да върнеш погледа отново към пътя.
Ок, тогава как да се опитам да настроя огледалото, което също става чрез дисплея. Другият проблем е свързан със слънчевата светлина и пръстовите отпечатъци, които правят трудно видими шорткътите. В тази посока Volvo имат какво да изчистват, вярвам, че чрез актуализации по въздуха ще успеят да направят това. Но първата стъпка е една: монтиране на head-up дисплей.
Може да кажем „Hay, Google”, за да активираме Google Assistant и да го помолим: „change the radio station to Z-Rock”. Но това не променя факта, че човек може да се пообърка с контрола на функциите по време на движение.
Абсолютно нищо объркващо няма с поведението на автомобила на пътя. Volvo ЕX30 е чудесен в града. Компактен, маневрен, с малък радиус на завой, лесен за паркиране. Функцията за шофиране с един педал може да спре колата на място, когато вдигнете крака си от газта.
Но най-впечатляващата характеристика на компактното Volvo, е начинът за справяне с неравностите, макар джантите да са 20-ки. Имаш усещането, че шофират много по-голям и по-луксозен автомобил.
Въпреки ясния фокус върху комфорта, ЕХ30 е и доста забавен в завоите, каквито през Искърското дефиле има в изобилие. Имаш толкова мощност на разположение във версията Performance (428 к.с. и 543 Нм), че се улавям да се подсмихвам при ускорение на изхода на завой. Това е автомобил, който може да се превърне в тема за разговор с много от характеристиките си, особено с факта, че е най-бързото Volvo в историята, него не бях споменавал досега.
В края на деня правя и следната сметка. С Volvo EX30 Twin Motor направих една разходка до манастира „Седемте престола” през Искърското дефиле. Към манастира бях по-пестелив, обратно – квалификационен режим.
Заводските данни казват, че тази версия може да измени до 450 км, като всичко зависи от човека зад волана, пътните и климатичните условия.
Взех автомобила зареден на 99%, връщам го след изминати 243 км и оставащ заряд в батерията за още 101 км (31%). Това ще рече потенциални 350 км, със 100 под заводските. Но и с тестове на упражнението 0-100 км/ч. Средният разход по време на моето пътуване бе 18 kWh, много малко над заводския параметър, но не съм се движил по магистрала, като изключим Северната тангента.
Технически характеристики:
Volvo EX30 Twin Motor Performance
Размери
Дължина, мм: 4233
Широчина, мм: 1837
Височина, мм: 1549
Междуосие, мм: 2650
Задвижване
Капацитет на батерията (нетен), kWh: 64
Макс. скорост на зареждане, kW: 153
Макс. мощност, к.с.: 428
Макс. въртящ момент, Нм: 543
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 180
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 3,6
Среден разход, kWh/100 км: 17,4 – 18,0
Пробег, км (WLTP): 450
Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 102 000
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!