Електромобилите „гълтат” $515 милиарда до 2030 г.
Volkswagen ID.3   
Източник: Volkswagen

А налитици на Reuters изчислиха сумата, която световната автомобилна промишленост ще инвестира за електрификация на моделната си гама до края на десетилетието. Подобен анализ на агенция, направен преди по-малко от 3 години, стигна до заключението, че електромобилите ще глътнат $300 млрд.

Последният анализ показва, че автомобилните компании планират да похарчат около $515 млрд. до края на десетилетието, за да развиват нови електромобили, оставайки постепенно зад гърба си автомобилите с двигатели с вътрешно горене. Притесненията на индустрията са, че търсенето на е-коли може да спадне драстично без съществени допълнителни субсидии и още по-големи инвестиции за развитие на зарядната инфраструктура и електропреносната мрежа.

Гърция планира да забрани продажбата на коли с ДВГ през 2030 г.

Браян Максим от AutoForecast Solutions свърза нарастващите инвестиции в автомобилната електрификация със Студената война: ”След като няколко производителя обявиха EV програмите си, всички останали трябваше да обявят своя програма, или трябваше да се примирят с това, че на тях ще се гледа като на изоставащи.”

Той добавя: „Това накара много производители да планират големи обеми за автомобилна категория, която стъпва върху непознато клиентско приемане, която ще има минимална до нулева печалба” в следващите години.

Други проучвания стигат до различни инвестиционни харчове. Този юни консултантската агенция AlixPartners заяви, че индустрията ще инвестира в електрически автомобили около $330 млрд. до 2025 г. Година по-рано същата агенция заяви, че тази инвестиция ще е $225 млрд.

Но ситуацията в света се променя изключително динамично, а битката за намаляване на въглеродните емисии накара редица държави да обявят отказ от конвенционалните автомобили с ДВГ. ЕС взе решение това да стане през 2035 г. (Гърция иска да го направи през 2030 г.), а Джо Байдън обяви, че иска до 2030 г. в САЩ около 40-50% от продажбите на нови автомобили да са електрически.

General Motors: Ще настигнем Tesla до 2025 г.

Безспорният №1 на пазара на електромобили е Tesla, която през ноември бе оценена на 1,2 трилиона долара, повече от два пъти над общата цена на Volkswagen, Toyota, Ford и General Motors. А годишният капацитет на Tesla тепърва ще се увеличи, след като заработят „гигазаводите” край Берлин и Остин.

Капитализацията на Tesla прескочи $1 трилион

Групата на преследвачите се води от VW Group, която планира инвестиции в размер на $110 млрд. в е-коли и батерии до 2030 г. А това са около 20% от общата инвестиционна сума за индустрията. Инвестициите на VW, както и тези на много от конкурентите, са насочени към повишаване на пробега и представянето на батериите, както и понижаване цената на електромобилите. Съща така концернът разширява производството на батерии и е-коли по света.

Пробив: българската държава предвижда субсидия до 6135 евро за покупка на е-кола

Плановете на VW, Daimler AG и BMW AG са за обща инвестиция в размер на $185 млрд. до 2030 г., докато GM и Ford ще похарчат около $60 млрд. до края на 2025 г.

Китайските автомобилни производители, водени от VW и местния партньор на GM - SAIC Motor, - обявиха инвестиции в размер над $100 млрд. през следващото десетилетие. Японските производители изостават с много, като Honda Motor, Toyota Motor и Nissan Motor да момента публично са обявили инвестиции в размер на общо около $40 млрд.

Тези инвестиции не включват десетките милиарди, инвестирани в допълнителни производствени мощности от най-големите производители на батерии в света, много в сътрудничество с техните автомобилни партньори.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Кошмарът „Дизелгейт” отново надвисва над Mercedes

Роторният двигател се завръща

Електрическият Renault Kangoo Van е с пробег до 300 км

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 1 час

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

България Преди 2 часа

Днес той посети Троян, където връчи почетни плакети на тримата медалисти от националния ни отбор

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

България Преди 4 часа

Общински съветници от различни групи в Столичния общински съвет посетиха завода

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

България Преди 4 часа

Предвидено е текстовото съобщение да бъде излъчено между 11:00 и 11:30 часа

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

България Преди 4 часа

Двамата младежи са с наранявания

АТВ се преобърна и смаза чужденец край Сливница

АТВ се преобърна и смаза чужденец край Сливница

България Преди 5 часа

Пострадалият загубил контрол над машината

Побой над шофьор след леко ПТП в София

Побой над шофьор след леко ПТП в София

България Преди 5 часа

За престъплението е задържан мъж на 42 години

В България няма ваксина за бактерията убила бебе

В България няма ваксина за бактерията убила бебе

България Преди 5 часа

"Плюс мен": В България е налична само конюгатна ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 6 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 6 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 7 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

България Преди 7 часа

Предстои и осезаемо застудяване с възможен снеговалеж в планините

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 7 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

България Преди 7 часа

Уикенд винетката ще бъде 10 лева, седмичната – 15 лева

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 7 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието