Н аближава лансирането на последния (да се надяваме) „Трансформърс”, в чест на което аз реших да се убедя лично в качествата на баварския Аутобот. Трансформирането му от купе в кабриолет (и обратно) трае по-дълго (ако 20 секунди са много време), отколкото е необходимо на Оптимус Прайм да приеме формата на красив и мощен влекач, но за сметка на това трансформацията е красива и зрелищна.
Също толкова красива е и формата на Серия 4, без значение дали със спуснат или вдигнат покрив. А този страхотен цвят Sunset Orange кара и най-безчувствените на тема автомобили да се обърнат след теб. Контрастът с белия (слонова кост) кожен салон е просто пленяващ и, макар този бял цвят да не е особено подходящ за нашите географски ширини, цветовата комбинация е поразителна.
Поразително е и всичко останало в този автомобил. Вече знаех, че Серия 4 Купе е прекрасен на пътя. А като добавя факта, че за 20 секунди получаваш един коренно различен автомобил, картинката придобива друг вид. ТОва е автомобил, в който се чувстваш най-добре, докато шофираш с 80-100 км/ч. Автомобил, който е направил някои компромиси спрямо купето, но който завърта главите на околните, в който може да попиеш всеки слънчев лъч, каквито до момента не са в изобилие.
Не бързайте със стереотипните определения, макар да е ясно, че сред клиентите на този тип автомобили има и сноби. За тях, хората, които много държат на цифрите върху задния капак, е следната информация. Обозначението 435i вече го няма в гамата. Неговото място е заето от модификацията 440i. Проблемът е, че не става въпрос за 4,0-литров двигател, което е добре известен факт на баварските фенове. Но трябва да ви уверя, че 3,0-литровият редови „шестак” е чудесен. Новият модел е добавил 20 к.с. и 50 Нм повече под предния капак. Така общият им брой е станал 327 к.с. и 450 Нм, които са достатъчни да ускорят този красив автомобил до 100 км/ч за 5,4 секунди, преди стрелката да спре на 250 км/ч. Но кой кара кабриолет с 250? Малцина, макар мощността на този двигател да се разгръща по един пристрастяващ начин. В този автомобил цифрите не са основното, те дори са на заден план.
Свъсената предница и леко извитият капак придават нужната агресия на модела, докато профилът и задницата наблягат на елегантността, нещо, което е абсолютно задължително за всеки кабриолет. Широчината на автомобила се подчертава от големия въздухозаборник под линията на фаровете, а аеродинамичните отвори зад предните колела Air Breather (в комбинация с Air Curtains) не правят автомобила по-бърз, но подобряват насочването на въздушния поток около тях. Това допринася много за безшумната работа на автомобила, когато покривът е вдигнат. Отзад стоповете с L-образна форма са разтегнати, насочващи погледа към мускулестите арки на колелата и широката следа, а под тях има по една цев на изпускателната система.
Голямата атракция е сгъваемият 3-елементен покрив. Аутботът сменя облика за 20 секунди, а процесът отстрани е истинска атракция. Операцията по трансформиране може да стане и в движение със скорост до 18 км/ч, но това е по-скоро затруднение, а не улеснение.
MINI Countryman е по-доброто BMW X1 (тест драйв)
Двете страни на „монетата” Skoda Octavia vRS (тест драйв)
Honda Civic кара другите да изглеждат извън модата (тест драйв)
Диското отново е на мода с Land Rover Discovery (тест драйв)
Това е единственото BMW, в което се чувствам най-добре със скорост под 100 км/ч. Интересното е, че шумове и вибрации от подвижните панели на покрива са сведени до минимум. Също толкова впечатляваща е шумоизолацията при вдигнат покрив. Опционалният ветробран е препоръчителен, защото осезаемо намалява завихрянията. Кабриолетът предлага и т. нар. система Air Collar с 3 степени за отопление на врата, ако решите да шофирате в по-хладно време.
В този тип автомобили има един проблем и той е свързан с обема на багажника. Той е 370 литра и е достатъчен за багажа на двама, но отваряйки покрива обемът спада на 220 литра. Фактите казват, че това е проблем. Логиката обаче е различна. С кабриолет не пътуваш 500 километра до морето, защото нито ще издържиш, нито ще можеш да почиваш след това в болничното легло. А и самото пътуване ще отнеме доста дълго време. Магистралата взимаш с вдигнат покрив (т.е. няма ядове с обема на багажника). Покривът спускате след като стигнете на морето, тогава, когато вече не ви е необходим повече от място за плажните чанти. По-сериозният проблем са почти вертикално изправените задни седалки, които може да те накарат да изтръпнеш сериозно. В областта на краката е ясно, че не е просторно, но този тип автомобили изисква някои жертви. Ако въобще возиш повече от един човек до теб. Вероятно рус и дългокрак…
Красотата и елегантността на този трансформър идва на цената на повече килограми. Автомобилът се усеща тежък, но останах изумен от факта, че теглото на този конкретен модел е близо 2 тона! Това неминуемо се отразява на динамичните и пътни характеристики на кабриолета. Ускорението му е пострадало, но в този автомобил това не е най-важното. Важното е как се разгръща тази мощност. Отговорът е: пристрастяващо, тъй като, макар и с две турбини, 3,0-литровият „шестак” обича и носи на форсиране, ако решите да се „дърпате” с някого. Аз обаче заложих на културното шофиране още повече, че през голяма част от пътуването ми валеше сериозен дъжд. В тези моменти се радвах на голямото тегло на кабриото, защото една част от него се дължеше на надписа xDrive върху задния капак.
Той, заедно с трибуквените системи, поддържат палавата задница да не бяга много след рязко отваряне на дроселовата клапа. Четиристотин и петдесетте нютон метра идват още при 1300 об/мин, поддържайки ги чак до 5000 об/мин. Това е възможно благодарение на двете турбини, които си предават топката една на друга. Кабриолетът обаче се усеща по-тромаво от купето, особено при излизане от завой, когато инарцията на по-голямата маса дава своето отражение. Но пак ви казвам, тази кола е преди всичко за спокойно и тузарско движение по някоя крайморска(океанска) алея.
Не е фактор, който има значение за такъв автомобил, но моето професионално изкривяване ме кара да се прехласвам по средния разход на гориво. Причината е, че в един момент стигнах до 8,8 л/100 км (максимум 9,6), което, на фона на всичко изброено, е поразително. Баварците си остават ненадминати с частта двигателостроене. Твърдя го без никакви притеснения. Същото мога да направя за визията и поведението на този автомобил. Безупречни са.
Технически характеристики:
BMW 440i xDrive Cabriolet
Размери
Дължина, мм: 4638
Широчина, мм: 1825
Височина, мм: 1384
Колесна база, мм: 2810
Собствено тегло, кг: 1925
Двигател
Тип: редови, 6-цилиндров, би-турбо
Работен обем, куб. см: 2998
Макс. мощност, к.с. при об/мин: 327 при 5500
Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 450 при 1380-5000
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 250
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 5,4
Среден разход, л/100 км: 7,6
Вредни емисии СО2, г/км: 177
Базова цена на модела, лв. с ДДС: 120 950
Цена на тествания модел, лв. с ДДС: 155 965
Четете още:
Subaru WRX STI с 600 к.с. е направен за атака на „Нюрбургринг”
Фейслифтът на Nissan X-Trail с технология за автономно управление
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!