О питът за подобряване на наземния скоростен рекорд ще се състои през октомври 2017 г.
„Автомобилът“ Bloodhound бе показан пред публика през септември 2015 г. в Лондон. Събитието тогава бе продадено до последното място, като събраните средства бяха използвани за финансиране на начинанието.
Първият реален пробег на Bloodhound SSC ще се състои през юни 2017 г. на летището в Нюкий, графство Корнуол. Но тогава целта е машината просто да бъде тествана и до ускори до 220 мили/ч (355 км/ч).\
Ако всичко мине наред, Bloodhound ще бъде транспортиран до Хаксеен Пан в Южна Африка, където ще се проведе опитът за подобряване на световния скоростен рекорд. За тази цел, в сърцето на пустинята Калахари ще бъде построено цяло селище.
Екипът е воден от Ричард Нобъл, който седи зад волана на Thrust 2, когато постига световен скоростен рекорд от 633,468 мили/ч (1019,8 км/ч). Нобъл се надява да са готови за рекордния опит през октомври 2017, когато целта ще е 800 мили/ч (1288 км/ч).
Пилотът Анди Грийн ще държи „волана“ на Bloodhound SSC в това смело начинание. Това ще стане 20 години, след като той се превърна в първия – и единствен до момента – човек, преминал звуковата бариера на земята, пилотирайки Thrust SSC до 763,035 мили/ч (1228,48 км/ч).
Новият опит се подготвя с военна прецизност. Следващата седмица Bloodhound ще бъде натоварен на Boeing 747, който ще го закара на авиоизложението Farnborough Air Show в Южна Африка. Там екипът ще тренира 40-минутния процес за зареждане и подготовка на наземната ракета за потегляне.
След това 16 контейнера оборудване, включително сервиз и ТВ-студио, ще бъдат изпратени към Калахари. Картина и телеметрия ще бъдат предавани пряко от борда на Bloodhound по време на рекордните пробези.
Bloodhound SSC тежи 7,5 тона и се задвижва от 135 000 к.с., генерирани от самолетен (който служи като стартер-мотор) и ракетен двигател.
Крайната цел на екипа е да достигне границата от 1000 мили/ч (1609 км/ч), но за това е рано да се говори.
Вижте още:
Nikola One върви по стъпките на Tesla Model 3
BMW планира автономно шофиране до 2021 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!