К ласическият автомобил постепенно започва да губи смисъла си на средство, предназначено само за превоз между точка А и Б.. Все по-големият набор от технологии, вграждани в тях, служи за обезпечаване на безопасността на пътниците и пешеходците, гарантиране на комфорта, както и осигуряване на всякакви забавления и свързаност на борда. Следват пет технологии, които ще видим в масовия автомобил съвсем близко бъдеще.
1. Виртуално челно стъкло
Челното стъкло отдавна не служи само за защита от вятър и дъжд. То отдавна служи и за проекционен екран, но скоро цялата му повърхност ще стане такава и върху нея ще се изобразява цялата важна информация, свързана с движението на автомобила. Следващата стъпка е интеграция на допълнителна реалност, която ще казва на водача къде да насочва погледа си.
Например, системата ще засича пешеходци, които са частично скрити зад други автомобили, ще ги „дорисува“ и ще ги изобразява в ярки цветове в челното стъкло, за да алармира водача за присъствието им.
2. Иконите на навигацията ще „тичат“ по пътя
Предстои сливане на компютърната анимации с данните за заобикалящата среда. На екрана на централната конзола ще се изобразяват образи от камерите, а виртуални стрелки ще показват посоката на движение.
3. Виртуална реалност в помощ при паркиране
Научни работници от Института за оптична техника във Фраунхофер (Германия) разработват система, която да подпомага паркирането чрез виртуална реалност. Land Rover вече използва виртуална реалност за подпомагане на паркирането. Но тази технология тепърва ще се развива: с помощта на камера и очила, които водачите ще носят, превозните средства ще станат прозрачни. По време на паркиране водачът ще вижда препятствията триизмерно. Използвайки снимки от камерите, компютърът ще „дорисува“ скрити обекти от заобикалящата среда.
4. Виртуална реалност при сервизиране
В бъдеще виртуалната реалност ще играе важна роля и в ежедневието на сервизните специалисти. Ако механикът насочи камерата на своя смартфон или специални очила към двигателя на автомобила, той ще може да вижда частите триизмерно, дори видео от работата на мотора. Това ще му позволи да открие проблем, без да се налага да разглобява двигателя или отделни части, за да достигне до проблемното звено. Bosch твърди, че в бъдещи подобна технология ще облекчи работата и може ще спестява до 15% от времето за извършване на дадена операция.
5. Audi и Holoride: повече от пътуване
Пътниците с автомобила също ще могат да се пренесат във виртуалната реалност. Audi и Mercedes, например, вече тестват пасажерски очила за виртуална реалност. С тяхна помощ пътниците ще могат да се насладят на Holoride разходка, представена от Audi на изложението за потребителска електроника CES в Лас Вегас. Виртуалният свят се синхронизира с поведението на автомобила: водачът подава газ и вашият космисечки кораб се ускорява, докато останалите автомобили също придобиват форма на космически апарати, като едните са дружелюбно настроени, а други - не.
Експерти прогнозират, че в близките три години на пазара, благодарение на очилата на виртуална реалност, ще се появят множество развлечения за пътниците.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
Китайските електромобили са много, но некачествени
Поръчан от Mercedes, произведен от Porsche
Amnesty International: експлоатация и замърсяване от електрическите коли
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!