А строноми на Европейската космическа агенция (ESA) се опитват да спасят един от важните си сателити от сблъсък. Учените пробват рядка маневра, която да отклони сателита на безопасно разстояние от 15-сантиметрова отломка от стар руски сателит, съобщава агенцията в своя блог.
Сателитът Swarm-B в момента попада в приблизителната траектория на отломката. Тъй като възможността за грешка в изчисленията е около 1000 метра, има реална възможност космическият боклук да се удари в сателита. Затова учените ще се опитат да променят орбитата на спътника чрез неговия двигател. Swarm-B е важен сателит за ESA. Той е част от система от три подобни спътника и измерва магнитното поле на Земята.
Как изглеждат Земята и Луната, снимани от Марс
Маневрата би трябвало да отклони Swarm-B отвъд възможността за грешка. Ако маневрата, която ще бъде изпълнена по-късно днес, е успешна, то отломката ще премине на около 746 метра хоризонтално от сателита и на 56 метра под него.
Ето ги първите снимки на Марс от Европейската мисия
Космическият отпадък е елемент от руския сателит Cosmos-375. Преди години самият той е бил унищожен именно от сблъсък с подобна отломка. Миналата година друг космически боклук, който е бил с дължина само няколко милиметра, удари и повреди радарния сателит Sentinel-1A на ESA. Отломката се е движила с около 40 000 км/ч.
Учени откриха хиляди черни дупки в най-подробната снимка на Космоса
Именно затова космическият боклук става все по-голямо притеснение за астрономите. Специалистите се опитват да проследяват всички отломки, като в момента са им известни над половин милион от тях. Въпреки че повечето са съвсем малки, огромната скорост, с която се движат, ги правят много опасни за сателитите и дори за Международната космическа станция.
Учените активно работят по решения на проблема. Сред тях е използването на лазери, които да изгарят отломките, но за сега подобни варианти са далеч от реализация. Според астрономите е важно да бъде намерено решение, защото в най-лошия вариант увеличаването на космическия боклук може да доведе до серия сблъсъци и огромен "облак" от отломки, който да направи Космоса недостъпен за поколения напред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!