Я понски учени са открили повече от 20 различни аминокиселини при изследвания на проби от повърхността на далечния астероид Рюгу, съобщи ТАСС, като цитира местното издание "Асахи".
Според вестника това може да потвърди теорията за космическия произход на материалите, които формират основата на живота на Земята.
Специалистите от Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) са успели да изолират изолевцин, валин, глицин и глутаминова киселина в пясъчна проба от астероида. Смята се, че първоначално аминокиселините са били в изобилие на Земята, когато се е появила преди повече от 4,5 милиарда години. Те обаче не са успели да се съхранят в периода, когато е била покрита с магма.
Досега учени са установявали наличието на аминокиселини в метеорити, открити на Земята. Но тъй като част от тях са били в контакт със земната повърхност и въздуха, не може да се изключи възможността аминокиселините да са попаднали в тях след падането.
Listen to the podcast produced by @stardate about the #asteroid Ryugu and how the analysis of samples collected from there contributed to understanding the formation of the Solar System and our planet:https://t.co/AvMAdT9Sam pic.twitter.com/07yFOp8v72
— Asteroid Day ☄ (@AsteroidDay) May 28, 2022
Пробите, взети от астероида Рюгу, могат да подкрепят теорията, че аминокиселините са били върнати на Земята от метеорити, летели над планетата по време на периода на охлаждане.
На 5 декември 2020 г. японският апарат "Хаябуса-2" пусна капсула с проби от Рюгу на Земята, като по този начин завърши шестгодишната си експедиция до астероида.
При предварителния анализ беше установено, че част от частиците от астероида съдържат голямо количество вода, съединения на въглерод и водород, на азот и водород, различни водни минерали, а също и карбонати. Това дава основание да се предположи, че е запазил първичната материя на Слънчевата система непокътната.
След като пусна капсулата, сондата направи маневра за заобикаляне на Земята и се насочи към астероида 1998 KY26 с диаметър 30 м. Очаква се "Хаябуса-2" да кацне на повърхността му през юли 2031 г. и да вземе проби, които също могат да съдържат водни частици и органични вещества.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!