Забранена някога от съветската цензура книга, разказваща за ужасите на съветския Гулаг, става задължително четиво за учениците, съобщава Асошиейтед прес, като се позовава на руското министерство на образованието.
Според съобщението на министерството книгата на Александър Солженицин "Архипелаг Гулаг" е добавена към учебната програма за горните класове.
Решението на руското министерство на образованието противоречи донякъде на предприеманите напоследък опити в Русия за реабилитиране на някои съветски символи, включително за възвеличаване на съветския диктатор Сталин, посочва АП.
Засега не е ясно дали книгата ще се изучава през настоящата учебна година, която започна на 1 септември.
Смята се, че няколко милиона са загинали в съветския Гулаг (Главно управление на лагерите) - мрежа от тайни затвори и трудови лагери, създадена от основателя на съветската държава Владимир Ленин и разширена от Сталин.
"Архипелаг Гулаг" беше издадена през 1973 г. на Запад и разпространявана в СССР чрез самиздат.
Вдовицата на Солженицин Наталия заяви през юли, че творбата трябва да бъде включена в учебните програми, макар и не в пълен обем, припомня АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!