К ритиките по новата система на Apple, която ще сканира снимките на потребителите, за да търси кадри с насилие над деца, продължават. Компанията реши да им отговори, като публикува документ, в който описва и отговаря на най-честите въпроси.
Apple отново казва, че служители няма да имат достъп до съдържанието на потребителите. Анализите ще се извършват от алгоритми, които ще търсят "дигитални пръстови отпечатъци" от подобни снимки като ги сравнява с база данни.
Единственото изключение ще е, ако системата засече множество подобни индикатори в профила на един потребител. Тогава служител ще може да види копия на кадрите с ниска резолюция и да прецени дали те действително са проблемни. Не се уточнява колко съвпадения трябва да има, за да се достигне до такава проверка.
Системата ще проверява кадрите, които потребителите качват в iCloud Photos. Тя няма да анализира друга информация в устройствата нито снимки, които не се качват в тази услуга. Приложението Messages също не попада в сканирането, казва Apple.
WhatsApp: Apple създаде система за проследяване
Компанията обръща внимание и на притесненията, че системата може да се използва за злоупотреби от организации и правителства и да се превърне в начин за проследяване и шпионаж на друга информация. "Направили сме процес, който да не допуска това", коментира Apple. Ще се използват данни за проблемни кадри само от организации, които защитават деца. Няма и автоматично сигнализиране на властите при проблем.
iPhone и Mac ще сканират за снимки с насилие над деца
По повод притесненията, че правителствата може да поискат системата да се използва и за анализ на други данни, компанията отговаря така: "Apple ще отказва всякакви подобни искания", след което отново обяснява споменатото по-горе. Тя споделя още, че вече е имала подобни искания да направи системи, които да анализират потребителите и "непреклонно ги отказваме и това ще продължи да бъде така и в бъдеще".
Apple също така отхвърля притесненията, че някой може да "вмъкне" други кадри в системата и пак да я използва за шпионаж на други данни. Компанията твърди, че е направен специален процес, който да не допуска подобни действия. Цялата информация в базите данни се проверява и потвърждава от организациите, а операционната система на iPhone и iPad има хеш кодовете на кадрите. Така не може да се извършват таргетирани атаки, а и съмненията ще се проверяват от служител, който решава дали да бъдат препратени към властите.
Facebook иска да анализира данни без да ги декриптира
Според анализатори основният проблем в случая е погрешната комуникация от страна на Apple. Ако компанията беше обяснила по-добре естеството на системата още от самото начало, нямаше да се стигне до толкова критики и притеснения.
Зукърбърг иска да преобрази Facebook
Сенатори искат да махнат защити на социалните мрежи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!