Apple е подала документи в американския съд с искане да бъде включена като страна по предстоящо дело на Google. ИТ гигантът иска да участва в бъдещото разглеждане какви да са наказанията за Google за това, че през август т.г. беше осъдена, че нарушава антимонополните закони с някои от бизнес практиките си.
Сред тях са споразуменията с други компании, чрез които Google гарантира, че търсачката ѝ ще е активирана по подразбиране в техните платформи или браузъри. В замяна, Google плаща значителни суми, но има и допълнителни изисквания, които съдът прие за антимонополни.
Google обжалва решението, но това не спира останалата част от процедурата. А именно, че през април 2025 г. предстоят изслушвания за определяне на санкцията. Американският Департамент по правосъдие, който е основен ищец, вече подаде своите предложения. Сред тях е и прекратяването на тези ексклузивни споразумения.
Apple иска да се включи в делото, но не, за да се бори срещу Google, а за да помогне на интернет гиганта, съобщава SiliconAngle. Компанията е заявила, че иска да бъде страна по делото, тъй като смята, че "Google вече не може да представлява адекватно интересите на Apple".
Apple разработва и умен домашен звънец с AI
Според ищците, прекратяването на споразуменията и допълнителните ограничения, които са предложени, ще мотивират конкуренцията в сегмента на интернет търсачките. Включително ще направят сегмента по-привлекателен за други ИТ гиганти да разработят свои търсачки.
Apple обаче казва, че това няма да се случи. Компанията твърди, че няма намерение да разработва своя търсачка и подобен проект ще е свързан с "огромни ресурси за стартиране". Ще са нужни милиарди долари инвестиция за подобен проект, като реализацията му ще отнеме години и служителите няма да могат да работят по други проекти, казва Apple.
Компанията допълва, че в момента изкуственият интелект променя бързо и драстично сегмента на търсачките. Тя смята, че навлизането точно сега в този пазар е свързано с голям икономически риск. Ще е нужно компанията да направи и свой бизнес с онлайн реклами, което също не е сред целите ѝ, казва Apple в аргументите си.
Apple се оплака, че Meta застрашава потребителите
Сгъваем iPad, умни очила ще са големите хитове на Apple
Макар да не го споменава директно като аргумент, Apple най-вероятно не харесва и факта, че ако съдът наложи прекратяване на споразуменията, компанията ще загуби милиарди долари (около 20 млрд. долара годишно), които получава от Google. Затова Apple смята, че Google няма да може да защити нейните интереси и ще се концентрира върху конкретни заплахи, например потенциалната принудителна продажба на браузъра Chrome.
Кошмарът на Google започва да става реалност
Android XR отваря вратата за новата ера на компютрите
Apple иска да помогне, като защити своите интереси в сегментите, в които очаква Google да положи по-малко усилия. Компанията е притеснена, че без споразумението и защитата на търсачката, няма да може да предложи услугите, които най-добре отговарят на нуждите на потребителите ѝ, казва още тя в заявката си пред съда. Решението дали тя да бъде допусната до делото предстои.
Android получи 6 нови функции с AI
Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!