Google смята да направи голяма промяна в графика на пускане на новите версии на Android. Досега те достигаха потребителите към края на дадената година, а разработчиците - в края на пролетта по време на годишната конференция на ИТ гиганта.
В действителност това създаваше голямо забавяне докато дадената нова версия на платформата е налична за масовите устройства, тъй като първоначално само флагманите я получаваха. Това създаваше фрагментиране в екосистемата и значително изоставане спрямо iOS например, която става налична за множество по-стари версии на iPhone около три месеца след първоначалния си дебют.
Google от години се опитва да коригира този недостатък на Android, но няма как да постигне пълен успех. Причината е, че решението кои смартфони ще получат новите версии на платформата и кога, в голяма степен е на дадения производител.
Някои производители са споделяли, че заради графика на пускане на новите версии, те не могат да ги предложат в рамките на същата година за повечето си устройства. За да промени това Google предприема значителна промяна в темпото на работа, съобщава AndroidPolice.
Кошмарът на Google започва да става реалност
А тя се изразява в много по-ранното пускане на новите версии на платформата до разработчиците. Android 16 Developer Preview 1 например вече е налична за програмистите, които могат да я използват, за да пригодят приложенията си към нея, както и да се възползва от новите функции и възможности на системата и да ги внедрят в разработките си.
За сравнение, досега компанията пускаше въпросната първа пробна версия през февруари или март на съответната година. Така беше и за Android 15, чиято Developer Preview 1 версия излезе през февруари 2024 г.
САЩ ще поискат Google да продаде част от бизнеса си
Квантовите компютри са близо до реалността чрез AI
Google вече обяви през октомври т.г., че ще ускори темпото. И това става факт още с Android 16 (чието традиционно десертно име ще е Baklava). Основната цел на ИТ гиганта е да пусне напълно готовия Android 16 още през второто тримесечие на 2025 г. Според слуховете това ще бъде през май или юни, около годишната конференция на компанията.
Графикът няма точни дати, но има конкретни месеци. През декември т.г. ще е Android 16 Developer Preview 2. А след това в месеците от януари до април 2025 г. ще излязат и четирите бета версии на Android 16.
Достигайки третата бета през март, Android 16 ще е практически завършен откъм нови функции и дизайн. Последната четвърта бета ще е за изглаждане на детайлите и оптимизации.
Причината за голямата промяна на графика е, че Google иска Android 16 (и следващите версии) да е готова преди есента. Именно от септември до декември излизат най-много нови смартфони на пазара и по-ранния дебют на операционната система, ще улесни производителите да могат да я предложат за повече модели.
Microsoft показа първия си "облачен" компютър
По този начин по-голям брой потребители ще имат възможността да използват новата версия на платформата по-рано. Това ще се отрази благоприятно на екосистемата.
Първата пробна версия на Android 16 не разкрива много новости за крайния потребител, тъй като основният фокус е върху инженерната част. И все пак, виждат се две от нововъведенията. Първото е подобрена функция за избиране на снимки и клипове, които да се споделят в и през приложения. Тя ще ограничи достъпа на приложенията до цялата файлова система и ще подобри сигурността.
Ще се подобри и защитата на здравните данни. Android 16 ще предложи функция Health Connect, която ще позволи на приложенията за здраве да записват информацията в единен медицински формат, което ще улесни обмена и общия им анализ и отново ще подобри сигурността. Ще се изисква изричното съгласие от потребителя.
Android ще предупреждава за опасни приложения
Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си
Останалите новости за потребителите се очакват с бета версиите в началото на следващата година.
Microsoft Copilot вече може да чете, говори и мисли
AI ще бъде помощник и на родителите
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!