Американските ВВС искат дронове с изкуствен интелект
Илюстрация на потенциален прототип на Skyborg   
Източник: Air Force Research Laboratory

А мериканските Военновъздушни сили (ВВС) обявиха, че са започнали проект за създаване на автономен боен дрон с изкуствен интелект. Първият прототип трябва да полети още през 2023 г.

Boeing представи дрон, който охранява изтребители

Той ще е част от програмата Skyborg, в която ще могат да участват и комерсиални компании. Звеното за проучвания и разработки на ВВС вече е изпратило заявки за информация към компаниите, за да проучи какви са най-добрите технологии, които се предлагат в момента и кои проекти, които разработват, може да се реализират в графика на Skyborg.

Вече са проведени множество анализи и са избрани основните парамети. Дронът трябва да е с възможно най-ниски разходи, приложим за различни задачи и да се справя в бойни ситуации. Изкуственият интелект ще има задача да взима правилните решения и също така да синхронизира поведението на голям брой дронове, които може да участват в битката.

Квантов радар ще лови "стелт" самолети

Skyborg ще е програмата, която обединява различните цели и задачи. В нея ще се разработват алгоритми за по-прости задачи за управляване на полета при нормални условия до сложни системи с изкуствен интелект, които да изпълняват конкретни задания като част от по-голяма мисия. Ще се разработват и системи за избягване на сблъсъци с други летателни апарати и препятствия, автономн приземяване и движение по земята и др.

Airbus спира производството на гиганта А380

Япония, Uber, Boeing и Airbus ще разработват летящи коли

Дроновете и технологиите ще се тестват в базата "Едуардс" в Калифорния заедно с тамошната специална тестова група. Първите тестове ще използват малки, дронове, които да изпитат наличните технологии. Сред изпитанията ще бъдат и проверки на способностите на технологията да управлява автономно "ято" дронове, които да се разпознават, влизат в екип и да си помагат за изпълнението на мисията.

Военните очакват технологията да се развива доста бързо, като се вдъхновяват от постигнатото с машинното обучение от други индустрии, включително видеоигрите. Учените ще търсят приложения на тези постижения в реалния свят.

ВВС искат да работят съвместно и с още компании и експерти с цел да градят увереност в системите и че те ще са сигурни. Важно е да има доверие към технологията, че ще е безопасна и няма да взима опасни или неправилни решения. Това ще е сред основните задачи на Skyborg, за да може да се премине към следващия етап от създаването на автономните дронове.

Производството на "Грипен" се развива с добавена реалност

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
За пореден ден: Милиони в Куба са без електричество

За пореден ден: Милиони в Куба са без електричество

Свят Преди 7 минути

Прекъсването на електрозахранването е причинено от повреда в подстанция

Росен Желязков

Желязков се запознава с резултатите от засиления контрол върху движението по пътищата

България Преди 19 минути

Той ще се запознае със съвместната работа на органите на МВР, АПИ, тол управлението, ИА "Автомобилна администрация" и Гранична полиция

<p>&nbsp;&bdquo;Все още ходя на терапия заради това&ldquo; - разкритията на&nbsp;Клои Кардашиян</p>

Клои Кардашиян разкри травмиращ детски спомен, свързан с Крис Дженър

Любопитно Преди 55 минути

„Все още ходя на терапия заради това“ – риалити звездата споделя как игра на криеница се е превърнала в момент, който никога няма да забрави

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Свят Преди 56 минути

Москва може да провокира НАТО, за да провери дали Алиансът ще защити членовете си, смятат експерти

Гмуркач едва не загина заради смъртоносен охлюв

Гмуркач едва не загина заради смъртоносен охлюв

Любопитно Преди 56 минути

Конусовидните охлюви са едни от най-отровните животни на Земята

Учени създадоха биохибридна ръка с реални мускули

Учени създадоха биохибридна ръка с реални мускули

Технологии Преди 1 час

Роботиката и човешката тъкан се обединяват

,

Полицията в Ню Йорк издирва заподозрян, който подпалил мъж на "Таймс Скуеър"

Свят Преди 8 часа

През декември 57-годишната Дебрина Кавам от Ню Джърси почина, след като беше подпалена във влак на нюйоркското метро

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Свят Преди 9 часа

„Всеки огън към Израел от ливанска територия представлява грубо нарушение на договореностите между Израел и Ливан“

Даниил проведе телефонен разговор с архиепископа на Северна Македония

Даниил проведе телефонен разговор с архиепископа на Северна Македония

България Преди 9 часа

Патриархът увери своя събрат, че православните християни в България се молят от цялото си сърце за упокоение на душите на починалите

Нетаняху иска да уволни шефа на Шин Бет

Нетаняху иска да уволни шефа на Шин Бет

Свят Преди 10 часа

През последните седмици Нетаняху и шефът на агенция Шин Бет Ронен Бар влязоха в публичен спор относно реформите в агенцията

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Свят Преди 10 часа

Русия многократно е заявявала, че в Украйна не трябва да има "миротворци"

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Свят Преди 10 часа

Според него, ако не бъде съставено ново правителство в законовия срок, ще се свикат избори, най-вероятно на 8 юни

Агнеса Руси Поповска, посланик на Република Северна Македония

Посланичката на Скопие у нас: Искам да изкажа благодарност на България за помощта

Свят Преди 11 часа

Десетки отдадоха почит в памет на жертвите на пожара пред посолството на Северна Македония в София

Американският самолетоносач "Хари Труман"

Йеменските хуси твърдят, че са атакували американски самолетоносач в Червено море

Свят Преди 11 часа

Представител на хусите съобщи, че САЩ са нанесли 47 удари по цели в 7 области в Йемен

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

Венецуела упрекна "незаконните" депортации от САЩ

Свят Преди 12 часа

Кабинетът в Каракас е "дълбоко възмутен от заплахата за отвличане на 14-годишни деца"

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Свят Преди 12 часа

Говорител на Пентагона заяви, че от 2023 г. насам хутите са атакували 174 пъти американски военни кораби