И зпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман прогнозира, че "до няколко хиляди дни" ще има супер изкуствен интелект. Според него технологията ще донесе "огромен просперитет", съобщава Ars technica.
"Възможно е да имаме суперинтелект в следващите няколко хиляди дни. Може да отнеме и малко по-дълго, но съм уверен, че ще успеем", пише Алтман в своя блог.
Суперинтелектът е третата категория AI. Първата е стандартният AI, който има в момента - алгоритми с различни функции и фокус върху дадени задачи, като се нуждае от специално обучение. Втората е AGI - общ изкуствен интелект, който на теория може да мисли и разсъждава като човек. Съответно може и да се учи сам на различни дейности.
Третата е супер изкуствен интелект. Това е футуристичен AI, който значително превишава човешките способности във всеки интелектуален аспект.
Мъртъв ли е Интернет? Според тази теория - да
Прогнозата на Алтман е доста обща. "Няколко хиляди дни" всъщност е доста години. 2000 дни са около 5 години и половина. А 4000 дни са почти 11 години.
Изказването му цели да създаде впечатление, че технологията е много по-близо до реалността, макар и да си дава достатъчно дълъг период за реализирането ѝ. Изказването му беше критикувано от някои експерти. Сред тях е и експертът по компютърни науки Грейди Бууч, който смята, че подобни завоалирани прогнози просто "надуват очакванията, ядосват обществото, генерират заглавия и разсейват от реалната работа".
А според визията на Алтман, вече сме в началото на "Ерата на интелекта". Тя ще преобрази цивилизацията както откриването на инструментите, земеделието, индустрията.
Разминаха ли се желанията на ИТ индустрията и хората
Абсурден потенциал: Нов AI модел има въображение
Алтман казва, че технологията за машинно обучение е в основата на големия успех. Той очаква постепенно AI асистентите, които сега са концентрирани в определени дейности, постепенно да се подобряват и да се обединяват в лични екипи, които ще могат да вършат все повече дейности специално за дадения потребител, както и да специализират в различни сфери като образование, здравеопазване и др.
Алтман признава, че това ще се отрази на професиите. Според него това е част от прогреса. "Просперитетът сам по себе си не е задължително да прави хората щастливи. Има много богати хора, които са нещастни. Но той ще подобри значително живота на хората по света", смята шефът на OpenAI.
Продуктите с AI отблъскват потенциалните клиенти
OpenAI не иска да разкрива какво и как мисли o1
Той споделя тезата, че има много предизвикателства за решаване, но усилията ще си заслужават. "Много от днешните професии биха се стрували на хората отпреди няколко века като ненужно губене на време. Но никой днес не си мечтае отново да палим уличните лампи ръчно. А ако такъв служител види днешния просперитет, ще му се стори невъзможен. И ако ускорим няколко века напред, тогавашният напредък ще ни се струва невъзможен в момента", завършва Алтман.
Все повече компании виждат AI като риск
Изкуственият интелект завзема и... четките за зъби
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!