А лтернативата на паролите вече е достъпна през браузъра Chrome. Технологията Passkeys е поредният опит на ИТ компаниите да заменят традиционните пароли с по-сигурна алтернатива. Първите стъпки обаче ще са трудни, съобщава Ars technica.
Passkeys вече има подкрепата на Google, Apple, Microsoft и много други компании в алианса FIDO. А от Chrome 108 технологията става достъпна и за масовия потребител през браузъра.
Passkeys премахва напълно текстовите пароли. Вместо това се генерират криптирани ключове, които се споделят чрез криптирана връзка между устройството и сайта или платформата. Двата елемента се съхраняват отделно един от друг и са безполезни самостоятелно. Така дори и да има теч на данни, използването на такъв "ключ" е доста по-трудно, тъй като няма как да се знае за къде е и освен това са пряко свързани с устройството, от което се използват.
Освен това се изменят автоматично и се актуализират с нови. На практика те са неизползваеми за хакерите.
На хартия Passkeys са идеални за масовия потребител. Те са по-лесни за използване, не изискват помнене на пароли и са по-сигурни.
Реално обаче технологията все още е далеч от усъвършенствана. Passkeys изискват преносимо устройство, например смартфон, което да е налично постоянно. Може да се използва и лаптоп или таблет. Важно е да има активиран Bluetooth, за да може да се гарантира, че устройството, от което потребителят влиза, действително е негово. Тази проверка се прави чрез въпросното преносимо устройство, което е гарант.
Самите сайтове и платформи също трябва да въведат поддръжка за Passkeys. А и устройствата, които се използват, трябва да са по-нови, за да разполагат с хардуерен защитен чип за съхранение на такива данни за по-голяма сигурност.
Следва и списъкът с поддържани платформи между самите платформи. Например Google поддържа Passkeys с Windows 11, но не и с Windows 10.
Именно затова първите стъпки с Passkeys показват, че макар и достъпна за крайния потребител, технологията все още може би не е напълно готова за него. Когато поддръжката се увеличи, тогава тя ще е подходяща и за повечето хора, за да могат да я използват пълноценно веднага, без да се чудят коя платформа е съвместима и коя не.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!