Б ъдещето на транспорта е във въздуха и технологиите ще променят авиацията, като процесът на трансформация вече тече. Това обяви изпълнителният директор на Airbus Defence and Space Дърк Хоке по време на Webit 2019. Той представи част от проектите, върху които компанията работи. Сред тях е и разработката на самолети с електрически двигатели.
Летящото такси на Airbus ще е готово до 2020 г.
Airbus представи новата фамилия самолети A220
Технологиите днес са ограничени и не позволяват използването на изцяло електрически самолетни двигатели, казва Хоке. Това ще е възможно в дългосрочен план, като преди това ще има период на използване на хибридно задвижване за самолетите. Airbus вече има прототип - E-Fan X. Това е малък самолет с 4 двигателя, като един от тях е електрически. Двигателите са повече за по-голяма сигурност, в случай на проблем. Плановете са прототипът да полети през следващата година.
Airbus работи и по платформата Skyways. Това е голям товарен дрон, който вече работи експериментално в Сингапур. Той превозва товари между корабите в близост до пристанището на Сингапур и сушата. Дронът извършва полетите самостоятелно, като в крайния си вид, проектът може да ускори доставките между сушата и корабите 6 пъти и да намали разходите с до 90%. Намалява се и рискът от инциденти и вредните емисии.
Airbus обръща внимание и на градската авиация. Компанията работи по няколко проекта, които да внедрят летателни услуги в градски условия. Един от тях е Voom, който се тества в Сао Пауло и Ню Мексико. Услугата представлява наемане на хеликоптер от летището до площадки в самия град. Всичко става през мобилно приложение.
Boeing представи дрон, който охранява изтребители
City Airbus е друг проект за летателен градски транспорт. Той ще може да превозва няколко пътника, като първоначално ще е с пилот. С течение на времето и тези летателни апарати ще са безпилотни, като основното препятствие са регулациите. Ще отнеме време докато регулаторите се убедят, че всичко е сигурно и безопасно, за да разрешат безпилотни полети.
Летящото такси на Audi направи първия си полет
Airbus работи с Audi и по проекта Pop.Up. Това е малка капсула, към която може да се прикачи дрон и тя да полети. Освен това дронът може да я остави върху подвижна, 4-колена платформа и тя да се превърне в малък градски автомобил.
Технологиите променят полетите и сега
Airbus не гледа само в бъдещето. Компанията използва много технологии и в момента. Тя работи по изграждането на отворена екосистема, като иска да създаде партньорства с най-различни компании.
Airbus вече използва технологии с виртуална и добавена реалност в ежедневната си работа. С помощта на виртуална реалност например се тества различни дизайни на кабините и пътническите салони, ситуации и др. Добавената реалност пък помага в производството. Компанията разглежда и различни възможности за използване на виртуална реалност като форма на забавление на пътниците по време на полети.
С помощта на технологиите се оптимизира и разходът на гориво. Компанията експериментира и с 3D принтиране на различни части.
Airbus спира производството на гиганта А380
Япония, Uber, Boeing и Airbus ще разработват летящи коли
Тя е създала и платформата Skywise, чрез която събира информация от самолетите си и я споделя и обменя с авиокомпаниите. Хоке казва, че само един самолет А350 има 250 000 сензора, които събират информация. Тези данни сега се обработват и споделят с авиолиниите, което им помага да оптимизират графиците на поддръжката.
Хоке казва, че всичко това ще отвори още хиляди работни места в Airbus. "Не заменяме съществуващите умения и служители, а добавяме още, като ИТ уменията ще са все по-важни", допълва още той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!