И зкуственият интелект (AI) засяга между 40% и 60% от работниците по света. Това показва анализ на Международния валутен фонд, който бе част от дискусиите за развоя на AI и рисковете от него по време на Световния икономически форум в Давос, съобщава Nikkei Asia.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също обяви по време на своя реч на форума, че AI носи рискове за човешките права, личната неприкосновеност и обществата като цяло. Той призова ИТ индустрията и правителствата да работят съвместно, за да адресират рисковете и да разработят нужните правила.
"Нуждаем се правителсвата спешно да работят с технологичните компании за управление на риска за разработката на AI, за мониторинг и превенция на бъдещи вреди. Трябва да направим мост между дигиталните неравенства, а не да ги задълбочаваме", казва още Гутериш.
Оказва се обаче, че това няма да е лесно. Еврокомисар Вера Юрова коментира, че "законодателството е много по-бавно от света на технологиите, но това е правото". "Изведнъж видяхме генеративен AI като ChatGPT и той ни кара да придвижим, заедно с местните институции, нова глава в Закона за AI. Опитахме се да реагираме на тази нова реалност. Имаме резултат. Сега тече изглаждането на детайлите, но смятам, че Законът за AI ще влезе в сила", казва Юрова.
Bing не успя да настигне Google въпреки AI
Бизнесът изглежда съгласен, но и внимателен към регулациите. "Трябва да имаме предвид нежеланите последици от всяка нова технология, редом с всичките предимства и да мислим за тях едновременно, вместо да чакаме нежеланото да се реализира и тогава да действаме.Трябва да сме проактивни за управлението на риска", казва изпълнителният директор на Microsoft Сатя Надела.
Google очаква AI да промени смартфоните
Прекалява ли ИТ индустрията с манията по AI
Как ще се отрази всичко това на работниците? Засега няма яснота. В момента регулаторите са съсредоточени върху по-големите рискове от AI от гледна точка заради него да не започнат войни, да не срине икономиката, да не навреди на обществото. Проблем е и фактът, че много от страните имат различна философия за какво и как да използват AI, което в комбинация с другите разделения между тях, ще затрудни създаването на единни регулации.
New York Times заведе дело срещу Microsoft и OpenAI
ChatGPT разви "мързел", OpenAI не знае защо
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!