Г енеративният изкуствен интелект (Gen AI) вече може да създава какво ли не. Той измисля поеми, може да пише програми и др. Освен това има способността да генерира и готварски рецепти, съобщава The Verge.
Изданието е експериментирало с рецепти за различни кексове, които са били генерирани от ChatGPT и Bard (вече Gemini). То посочва, че миналата година част от рецептите са били много сходни с предложения от популярни блогове за храна и от социалните мрежи. Тогава Bard е казвал, че е използвал елементи от други източници и ги е посочвал, но не и ChatGPT.
Това е познат казус и за други индустрии. Американският вестник The New York Times дори съди създателя на ChatGPT – OpenAI, с обвинения, че ботът използва неправомерно авторско съдържание на медията в генерирани от него текстове.
А с готварските рецепти е още по-трудно, тъй като те са в голяма степен творчество и макар да има много сходства в повечето рецепти, малките детайли могат да направят голямата разлика във вкуса. За разлика от статиите, готварските рецепти не се покриват от авторско право. Те са списък с продукти и инструкции за приготвянето им. Не е невъзможно, но е много трудно дадена рецепта да бъде обект на авторско право.
ЕС прие Закон за регулация на изкуствения интелект
А дори и да бъде, когато бъдат изменени част от съставките и начина на приготовление, казусът е решен. И именно това правят чатботовете в настоящия си вид. Те бързо обработват множество вариации и предлагат алтернативи и други съставки за сходни ястия. И предимството им е, че може да им се каже да включат конкретни съставки или пък да намерят алтернативи – особено подходящо за хора, които имат специфични изисквания или пък трябва да спазват конкретна диета и да избягват дадени продукти.
Но докато хората в много индустрии за притеснени за работните си места, готвачите не виждат своя заместител в лицето на чатботовете. Главно, защото тези технологии може и да предложат рецепта, но не знаят дали тя е вкусна, нито има как да преценят това.
„Има вариации на това кое е приемливо и кое не. AI не влошава разработките на рецепти, защото няма гаранция, че това, което предлага, работи добре. И все пак се притеснявам, че може да има момент, в който публикации може да вземат идея от AI, вместо от готвачи, които реално да знаят, че рецептата е вкусна“, казва Аби Балингит, готвач и автор на The Dusky Kitchen.
Google ще наказва AI съдържание в търсачката си
Сергей Брин: Google „оплеска“ старта на Gemini
Освен това GenAI може да „халюцинира“ и да предлага неща, които не са възможни. Или пък тотално да обърка пропорциите на съставките. Чатботовете може да създадат „функционални“ рецепти, т.е. такива, които да се сготвят и да са хранителни, но това далеч не означава, че ще са вкусни или пък новаторски. Затова GenAI все още не може да се мери с истинското творчество.
Шефът на Google за Gemini: Отговорите са неприемливи
Apple ще предложи запомнящи се новости с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!