У чени от няколко британски университета обявиха, че са създали изкуствен интелект (AI), който може да разпознава какво пише човек с клавиатура само по звука от клавишите. При това може да се използват и записи или да се слуша звука от видеоконферентни разговори, съобщава BleepingComputer.
При поставяне на микрофон в самото помещение, точността на алгоритъма е 95%. При слушане на аудио записи или конферентни разговори, точността спада до 93%.
Подобен тип атака чрез подслушване може да се окаже сериозен риск за сигурността, коментира изданието. Чрез нея може да се компрометират данните на потребителя, включително пароли, съобщения, отговори на имейли, писане на текстове, документи и др.
Google възражда Assistant с изкуствен интелект
Т.нар. акустични атаки в наши дни са още по-лесни за извършване, тъй като има множество устройства с микрофони, които са навсякъде. В комбинация с изкуствен интелект, който може да се адаптира и усъвършенства постоянно, този тип атаки могат да стават все по-прецизни.
Алгоритъмът трябва да се обучи според дадената клавиатура, което обаче става лесно. Учените са използвали елементарен процес - натиснали са 36 бутона на клавиатурата на MacBook Pro по 25 пъти всеки. Те са записали звука, който клавишите издават. Записите са анализирани от алгоритъма и той е започнал да разпознава натискането на всеки клавиш.
И Apple работи по свой чатбот, който вече тества
Meta подготвя виртуални асистенти за смартфони
Когато се знае и типът клавиатура, може лесно да се определи кои точно бутони са натискани. В експериментите си учените са използвали модел на MacBook, чиято клавиатура се използва във всички лаптопи на Apple през последните две години. Записите пък са правени чрез iPhone 13, който е поставен на 17 см. от клавиатурата, както и Zoom разговори през самия лаптоп.
ChatGPT става достъпен и за Android
ChatGPT вече ще помни с кого говори и какво харесва
Учените казват, че има различни начини методът да бъде обезсилен. Най-лесните са използване на генератори на пароли и промяна на стила на натискане на клавишите от време на време.
Други защити са използването на бял шум или софтуер, който издава други звуци от клавиатура, за да обърка алгоритъма. Учените допълват, че методът е ефективен и при много тихи клавиатури, така че допълнителното им обезшумяване няма да е от полза. За сега няма данни методът да се използва от хакери.
ИТ гигантите ще слагат маркер в AI съдържанието
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!