В ече е добре известно, че изкуственият интелект (AI) ще промени множество аспекти на ежедневието на хората. А според експерта по AI Джефри Хинтън, умните алгоритми ще доведат до създаването и на изцяло нови компютри, съобщава ZDNet.
Хинтън е един от водещите световни експерти по изкуствен интелект. Той е съавтор на едно от първите проучвания за умен алгоритъм и невронни мрежи още през 1986 г.
Макар да не е най-първият труд в тази сфера, той е смятан за един от най-добрите и основополагащите на изкуствения интелект. Хинтън, заедно с други негови колеги - Йошула Бенгио и Ян ЛеКън, често са наричани "кръстниците на изкуствения интелект". През 2018 г. те получават наградата "Тюринг" за своя принос.
Защо проектите на Мъск не спазват сроковете си
Хинтън смята, че учените в сферата на AI все още не осъзнават напълно как машинното обучение ще се отрази на създаването на компютри занапред. "Мисля, че ще видим изцяло нов вид компютър. Това няма да стане в близко бъдеще, но ни струва още от сега да се разглеждат възможностите за него", казва експертът.
Той казва, че и в момента компютрите са създадени да са "безсмъртни". "Можем да използваме един и същи софтуер на различен физически хардуер. Знанието е безсмъртно", допълва Хинтън.
Мъск очаква скоро да започнат тестове на мозъчен чип върху хора
Сегашните компютри обаче имат и своите недостатъци. Например те имат много ненадежни елементи, не са "гъвкави" и им е трудно да се адаптират към различни условия и контекст. Заради тези недостатъци, човечеството пропуска много ползи и казуси, в които компютрите може да помогнат.
Затова бъдещите компютърни системи може да бъдат "смъртни" и "невроморфни". Ще има много по-близка връзка между софтуер и хардуер и няма да се бяга от несигурността от гледна точка на системата винаги да търси перфектните резултати и условия.
Според него сегашните компютърни експерти "бягат" от този вариант, тъй като той изисква премахване на разделението между хардуер и софтуер. Вместо това двата елемента ще се разглеждат и разработват като един общ, като те ще са неразделни.
Тези "смъртни" компютри може дори да са органични и да се "отглеждат" вместо да се произвеждат. Така те ще растат и с времето ще развиват едновременно и заедно всички свои аспекти. Това ще доведе и до неясноти, например какви точно качества или поведение е развие хардуерът или негови отделни елементи. Предимство на този подход обаче ще бъде освен по-лесното производство и по-ниската консумация на енергия.
Възможностите са много и повечето от тях вероятно дори не са в представите на хората, допълва експертът. Той също така казва, че тези нови компютърни системи няма да заменят традиционните. Напротив, те ще имат различни цели и задачи. Традиционните системи ще продължат да вършат позната досега работа.
Натурални начини да "хакнете" щастието
А новите ще се насочат към причудливи спрямо сегашните ни разбирания възможности. Например да се "внедри езиковият алгоритъм GPT-3 в тостер за един долар, така че за няколко вата мощност, да може да водите разговор с тостера си".
Учени с напредък в създаването на "червейна дупка"
6 причини да не подценяваме съня
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!