И зкуственият интелект може да има много ползи, но и големи рискове. Включително да е опасен за националната сигурност на страните. Това казва Джонатан Хол Кейси, който е от главните независими анализатори на антитерористичното законодателство на Великобритания, цитиран от в. Guardian.
Според Хол компаниите, които разработват изкуствен интелект (AI), трябва да изоставят своето утопично мислене и да обърнат внимание на реалните казуси и предизвикателства. Той казва, че става все по-очевидно, че AI има рискове и е нужно технологията да бъде разработвана с мисъл, че може да бъде използвана и от терористи.
В момента разработката на AI е фокусирана твърде много върху положителните страни на технологията и се пренебрегват рисковете. Хол смята, че от самото начало на развитието на AI трябва да се има предвид, че терористи могат да използват технологията и съответно да се внедряват защити и превантивни мерки още в ранните фази на развитието ѝ.
Една от ползите за терористите може да е да използват AI, за да подвеждат и манипулират други хора и особено по-младите. "Притеснявам се, че хората са много податливи в този свят, а компютърът не носи никаква отговорност. Използването на такъв език в контекста на националната сигурност, е важно, защото именно езикът убеждава хората да вършат каквото и да е", коментира Хол.
Съдия ограничи използването на AI за дела
Експерти: AI е риск като пандемия и ядрена война
Александър Бланчард от Института "Алън Тюринг" също предупреждава, че рисковете с AI не трябва да се подценяват. Той казва, че институциите са наясно с това и "имат голямо желание" да опознаят технологията, да конкретизират рисковете и да намерят и предложат решения.
Проучване: Изкуственият интелект ще заличи 30% от позициите, заемани от жени
ChatGPT написал фалшиви аргументи за съдебно дело
Миналата седмица премиерът на Великобритания Риши Сунак обяви, че иска Великобритания да бъде световен център за изкуствен интелект, както като неговото развитие, така и от гледна точка на регулации. Той вижда големи ползи за икономиката и обществото от технологията и иска страната да е сред лидерите.
Тим Кук: AI ще е важен, но все още има проблеми
IBM очаква да замени 30% от служителите си с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!