Г олемите амбиции на Facebook да осигури финансови услуги за милиарди хора по целия свят биват поливани с ледена вода почти всеки ден, откакто компанията обяви намеренията си през юни т.г. Компанията е затрупвана от критики, които сякаш за сега не може да пребори. Напротив, недоволството на политици, институции и анализатори дори става по-голямо.
Защо 5 млрд. долара глоба за Facebook не са достатъчни
През тази седмица Facebook беше привикана да дава обяснения пред американския Сенат за криптовалутата си Libra. По време на изслушванията множество сенатори директно заявиха пред ръководителя на проекта Дейвид Маркъс, че нямат доверие на Facebook. Причината - поредицата скандали с личните данни на потребителите през последната година, че и повече.
Хакери вече започнаха измами с криптовалутата на Facebook
Сбърка ли Facebook с пускането на криптовалута
Някои сенатори дори бяха доста крайни: "Facebook прилича на бебе, което си играе с кибрит и вече е запалило къщата няколко пъти, като всеки път се оправдава с това, че се учи", обяви сенатор Шерод Браун.
Негови колеги са по-умерени. Те смятат, че идеята за криптовалута не е лоша и може да има ползи от нея, но не трябва да се бърза. Първо трябва да се изгладят всички притеснения на регулатори и политици и едва след това да се премине към разработка на технологията и нейното навлизане в ежедневието на хората.
Лошо начало
И ако проблемите с доверието може да са очаквани от Facebook, то компанията със сигурност не показва това да е така. Тя многократно обяви, че няма да пусне Libra докато всички притеснения на политици и институции не са решени. Но въпреки това продължава да дава и неясни сигнали.
По време на изслушването в Сената, Маркъс обяви, че швейцарските регулатори ще упражняват надзора върху Libra и асоциацията, която ще ръководи криптовалутата. Дотук добре, но... Оказа се, че швейцарските власти не знаят за този факт.
Facebook обяви новата си криптовалута и портфейл
Акционерите на Facebook на бунт, искат нов шеф
Ръководителят на швейцарската Федерална комисия по защита на данните и информацията Хюго Вилер обяви пред CNBC, че нито Facebook, нито Libra Association са се свързали с институцията с подобно искане. "Очакваме Facebook да ни предостави ясна информация, когато дойде времето за това. Едва тогава ще можем да разгледаме доколко ние можем да даваме насоки и надрзор. Следим развитието на проекта и публичния дебат", казва Вилер.
В последствие компанията призна, че действително не се е срещала все още с институцията. Говорител обяви пред BusinessInsider, че се планират поредица от срещи с много регулатори скоро, включително и с швейцарските.
Други от отговорите на Маркъс също бяха доста неясни или без никакви детайли. Това не остави добри впечатления в политиците и анализаторите и последваха още критики.
Абсурдната идея
Реакциите след изслушванията не бяха добри. "Абсурдно е дори да разглеждаме идеята за Libra", казва Линет Лопез от BusinessInsider. Основният проблем - не може да се вярва на компанията и тя с нищо не е показала, че се е поправила.
Facebook може да контрира тази позиция с твърдението, че през последната година направи много промени в начина на разпространение на информацията, бори се с фалшивите новини и затегна достъпа на външните приложения до данните на потребителите. Коментарите на компанията обаче сякаш остават нечути.
Зукърбърг обяви, че е горд с постигнатото през годината
Организирана атака ли са скандалите около Facebook
През седмицата и германският министър на финансите Олаф Шолц застана срещу Libra. Според него еврото е и трябва да остане единствената официална и основна валута в евро зоната. Недоволство към Libra има и от Франция и Великобритания. Страните от Г-7 също все още обмислят обща позиция.
Американският президент Доналд Тръмп също е против криптовалутите като цяло. Наскоро той обяви, че те нямат стойност, а Facebook трябва да си извади всички банкови лицензи, ако иска да предлага такава услуга. Остават и призивите на политици Facebook да спре с работата по Libra докато всички тези проблеми не се изгладят.
Компанията не е давала индикации, че има такива намерения. Работата продължава, но недоволството на институциите за сега не стихва. А те имат възможност да "удушат" проекта чрез все по-строги закони и регулации, които да направят пускането му твърде времеемко и скъпо. Ако Facebook не иска да се окаже в подобна ситуация, ще трябва да положи бързо нови усилия, които да убедят институциите, че няма за какво да се притесняват.
Възможно ли е светът да премине към дигитални пари
Данните или парите - дилемата на дигиталния свят
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!