Е кип от учени на Google и Университета на Тел Авив представиха нов изкуствен интелект, който наричат GameNGen. Той предлага потенциално революционна новост, която може да промени създаването на сложно съдържание, софтуер и игри, съобщава Ars technica.
"Потенциалът е абсурден. Защо да пишеш сложни правила за софтуера на ръка, когато AI може просто да измисли всеки пиксел вместо теб", коментира програмистът Ник Добос, който не е част от екипа.
GameNGen използва невронна мрежа, която може да изучава и измисля съдържание в реално време. Тя използва т.нар. "халюцинации", за да измисля данни, графики, изображения и анимации. Може да прави това и по описание.
Именно по този начин GameNGen си е "представила" играта Doom в реално време. При това се справя доста бързо - може да генерира над 20 кадъра в секунда само с един процесор.
Продуктите с AI отблъскват потенциалните клиенти
Дори и първите опити дават добри резултати. На фенове на играта са показани кратки клипове от геймплея и те е трябвало да познаят дали са от реалната игра или генерирани от GameNGen. Те са познали реалната игра в 58% от случаите.
Алгоритъмът надгражда вече тествани и дискутирани идеи. Потенциалът му е огромен, като може да съкрати времето за разработка на ново съдържание и софтуер, катко и да намали разходите.
Все повече компании виждат AI като риск
AI модел си редактира кода, за да удължи живота си
Засега има и доста ограничения. GameNGen все още може да си "въобразява" неща, които е виждал и да ги допълни. Не може да генерира изцяло ново съдържание поне в този си вид. Има и ограничение колко назад във времето може да анализира (около 3 секунди), така че трудно може да пресъздаде с перфектна точност например цяло ниво на Doom. Но пък може да измисли нова интерпретация на същото.
AI робот победи човек на тенис на маса
Изпари ли се ентусиазмът около ИТ индустрията и AI
Разбира се, GameNGen засега не може да генерира и сложни игри и графики. Doom е от 1993 г. Но AI показва тенденция да напредва много бързо след първоначалните успехи и ако учените продължат да развиват технологията, тя може да постигне още по-впечатляващи резултати в обозримо бъдеще.
Meta няма да предлага всички AI модели в Европа
Изкуственият интелект завзема и... четките за зъби
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!