Д омашните WiFi мрежи вече са много разпространени и се използват от милиарди хора по целия свят. За масовия потребител рисковете може да не са големи, но все пак ги има. А хакерите по традиция първо търсят най-лесните мишени.
Затова е добра идея човек да спазва някои минимални добри практики за защита на домашния WiFi. Те ще го предпазят и от твърде любопитни съседи.
Хакери активно използват уязвимост в Internet Explorer
5 съвета за по-добра лична киберсигурност
За целта трябва да отворим менюто с настройки на рутера си. Достъпът до него зависи от производител, като обикновено става през интернет браузъра и се въвежда конкретен адрес и парола.
Още от тук започват и добрите практики. Препоръчително е да сменим името и паролата за влизане в администраторския профил на рутера. Стандартно се използват лесни пароли и име като admin например. Препоръчително е да ги смените с нещо, което ще наете само вие. Така за хакерите ще е по-трудно да открият администраторския прфил.
Друга добра пактика е да сменим името на мрежата, т.нар SSID. Обикновено то е моделът на рутера, което на практика казва на хакерите точно кои уязвимости биха могли да използват. Не е препоръчително името на мрежата да е името на семейството или нещо подобно. така ще се улеснят хакерите, които търсят конкретна мишена.
Как да включим родителския контрол на Windows 10
След това следва паролата за достъп до мрежата. Задължително е тя да е различна от тази за достъп до администраторския прфил. Добре е да е по-дълга и сложна с комбинация от цифри и символи. Също така, трябва да се използва стандартът WPA2, който е доста по-сигурен от предшествениците си. Някои нови модели рутери вече предлагат и новия WPA3.
Някои модели рутери предлагат и функция за създаване на втора мрежа за гости. Тя е добра идея не само за гости, но и за свърззването на други усторйства като умни термостати, камери и т.н. Така те ще са на отделна мрежа от тази, в която са основните лични устройства и ще са защитени при хакерски пробив чрез по-уязвимите IoT устройства.
След това е добре да се провери за ъпдейти на софтуера на рутера в сайта на производителя. Те отстраняват проблеми със сигурността, понякога добавят и нови функции. Идват и с лесни инструкции как да се инсталира всичко.
Когато всичко това е направено, трябва да отделим малко време за разходка из настройките на рутера. Препоръчително е да се изключат функции, които няма да се използват. Например принтиране по мрежа, отдалечен FTP достъп и т.н. Така се намалява рискът хакери да ги открият и използват.
Друга, още по-сериозна мярка, е ограничаване на достъпа на усторйства до рутера. Това може да се направи по няколко начина в зависимост от наличните настройки. Най-популярната е ограничаване на достъпа по MAC адрес - уникалният идентификационен номер на мрежовата карта на всяко устройство. Може да се разрешат само определени усторйства, например свързаните към даден момент и да се запомнят само техните MAC адреси, а опит за влизане на всички останали устройства да бъде спиран.
Какво трябва да знаем за "края" на Windows 7
Microsoft спира поддръжката на Windows 7
За финал, е важно да се каже, че няма 100% защита. Ако хакери решат да влязат в дадена мрежа, то те най-вероятно рано или късно ще намерят начин да го направят. Въпреки това мерките по-горе са добър начин те да бъдат затруднени и човек да има по-голяма сигурност на домашната си мрежа като цяло.
Безопасен ли е свободният Wi-Fi достъп навън
Microsoft пусна много важен ъпдейт за Windows 10
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!