И зкуственият интелект (AI) се е устремил към навлизането във все повече аспекти на живота ни. Това ще се отрази на икономиката, ежедневието, обществото и качеството на живота.
Какви точно ще са последствията, е трудно да се предвиди, но институциите вече проучват различните възможности. А според проучване на Евробарометър, българите са сравнително оптимистично настроени към съвместния живот с технологиите, включително изкуствения интелект.
Проучването открива, че 67% от българите имат положителна нагласа към технологиите и AI на работното им място. Едва 12% са негативно настроени, а 6% се колебаят. 15% казват, че не знаят. За сравнение, средно 66% от жителите на ЕС са с положителна нагласа и 21% са с негативна.
По отношение на икономиката, 62% от българите смятат, че технологиите и AI ще се отразят добре, колкото е и средното ниво за ЕС. Българите отново са по-малко негативно настроени - 15% спрямо 23% за ЕС.
Meta започва разработка на хуманоидни роботи
От гледна точка дали AI ще подобри качеството на личния им живот, 59% от българите са положително настроени, а 17% - негативно. За ЕС числата са съответно 62% и 24%. 19% от нашенци все още не могат да преценят, спрямо 10% за ЕС.
59% от българите очакват, че технологиите ще се отразят положително и на социалните осигуровки, 10% очакват отрицателен ефект, а 27% все още не знаят. За сравнение, 62% от жителите на ЕС са оптимисти по тази тема, а 22% - песимисти. 13% не са решили.
И накрая, отражението на AI върху обществото като цяло. 56% от европейците са положително настроени, като същото мислят 60% от българите. Цели 33% от европейците са песимисти, както и само 19% от българите, докато 17% от нашенци още не са решили и изчакват.
Google ще разчита на AI, за да разпознае възрастта ни
Това са очакванията. От гледна точка на настоящото използване на роботи и AI на работното място, българите са малко по-внимателни от европейците. Общо 55% от българите са много или сравнително положително настроени, докато същото мислят 62% от европейците. Негативно настроени са 23% от българите и 24% от европейците. Отново много по-голям е делът на нерешилите - 16% спрямо едва 6% за ЕС. Отрицателно настроени са 29% от българите и 32% от европейците..
Като цяло хората подкрепят използването на роботи и AI в работата, но ги смятат за технологии, които изискват много внимателен надзор. Те очакват от тези системи да ускорят свършването на задачите и искат да се използват най-вече за задължения, които са повтаряеми и скучни.
Мнозинството (67% българи и 66% ЕС) смятат, че роботите и AI ще доведат до изчезването на повече работни места, отколкото ще бъдат създадени. Съответно 65% българи и 66% от ЕС са на мнение, че тези технологии "крадат" работни места. Хората се притесняват още, че заради тези системи се влошава комуникацията между колегите.
Като цяло хората са положително настроени към роботите и AI и смятат, че могат да се използват за взимане на по-добри решения на работното място и също така, че трябва да се използват и в други сфери, а не само на работа.
Chrome може да използва AI, за да сменя слаби пароли
Нова измама иска да открадне данните ни от Facebook
Българите и европейците като цяло са против AI и технологии да се използват за автоматично уволняване на служители, за мониторинг на служителите и за оценка на представянето им. Мнозинството не искат тези технологии да се използват и за подбор на служители или за събиране на информация за кандидати. Очакват технологиите да се използват за подобряване на работния процес и сигурността.
За момента повечето служители знаят, че работодателите им имат интерес към внедряване на тези технологии, но не виждат реални резултати от тези намерения. Но в мнозинството от случаите това "знание" не е, защото са били информирани от работодателя, че той има такива намерения, а защото просто е логично, че е заинтригуван от технологиите. Същото признават и повечето работодатели.
ChatGPT вече ще прави "задълбочени проучвания"
OpenAI отговори на DeepSeek с новия o3-mini
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!