В интернет има доста полезни съвети за защита на домашната Wi-Fi мрежа. Повечето съвети настина са добри, но има и някои, които са безполезни, отбелязва онлайн изданието How-to Geek. Тези „трикове“ единствено създават фалшиво усещане за защита.
Един такъв „трик“ е скриването на името на WiFi мрежата. Идеята – така тя няма да се показва в списъка с налични мрежи при търсене и съответно ще е по-трудно откриваема.
Всъщност, това действие я скрива единствено от обикновените потребители, които така или иначе нито имат желание, нито познания да „разбиват“ мрежата. За всеки хакер или дори запален потребител с малко повече опит, откриването на „скрита“ мрежа е въпрос на минимални усилия.
Филтрирането на MAC адресите също е подвеждащ трик. Неговата идея е, че когато се въведат ограничения в MAC адресите (уникалните идентификационни номера на устройствата в мрежата), само оторизирани устройства ще могат да се свързват с мрежата. На теория.
Как да подобрим позицията на рутера у дома
На практика, копирането на MAC адрес е много лесно и почти всяко устройство го може. Също така някои модели прилагат друг подход – всеки път генерират друг MAC адрес, за да затруднят проследяването. Така филтрирането ще е като скриването на името – ще пречи само на самия собственик да използва мрежата си по-лесно.
Същото важи и за промяна на името на мрежата. Тази функция е само за удобство за потребителя. Тя няма никакъв ефект върху сигурността ѝ.
Активирането на функцията да се използват статични IP адреси за всяко свързано устройство, също няма отражение върху сигурността. Това може да е нужно при определени ситуации, когато потребителят прави собствен сървър в мрежата или се нуждае от дадена последователност на устройствата в нея. За обикновения потребител обаче няма никакво значение с какво вътрешно IP ще е устройството, а това не влияе и на сигурността.
Интересът към нови компютри се срива
Хаби ли мощният хардуер повече ток
Последният съвет понякога провокира спорове. Той е за сложността на паролата за достъп до Wi-Fi мрежата. Очевидно, тя не трябва да е кратка или твърде лесна. Лични имена, дати или популярни фрази не са подходящи за пароли, тъй като те се проверяват първи. Твърде дълга поредица от произволни символи обаче също не е оптимално решение. На хартия то изглежда най-добрият избор, но на практика ще направи свързването на нови устройства твърде трудно, а софтуерът за разгадаване на пароли не се интересува от това, какво пише. Комбинирана парола от дължина, разнородни символи, но и лесна за запомняне фраза, може да е най-подходящото ReSh3n1Ez@pAR0!a.
Ъпдейт на iOS 16 поправя най-важните бъгове
Intel подобрява връзката между смартфони и PC
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!