Д игиталните платформи за обучение не са нова технология, но през тази година преминаха от сферата на нишовите услуги в масово използвани в ежедневието. Благодарение на тях пандемията не успя да провали учебната година в много държави, включително и в България.
Дистанционното и дигитално обучение създава много възможности за повишаване на качеството на образованието. То не се изчерпва само с преподаване на уроците чрез видео разговор по Skype, Zoom или друго приложение. Технологиите предлагат много повече и постепенно навлизат във все повече образователни системи.
Целта на дигиталното обучение е да допълва и надгражда традиционното не само по време на пандемия, но и в нормално присъствено обучение. Платформата e-prosveta.bg от издателство „Просвета“ и А1 предлага всички възможности на дигиталното образование – електронни учебници по всички предмети от детската градина до 12-ти клас, видео уроци за 1-ви до 7-ми клас, голям брой допълнителни електронни уроци по множество предмети и т.н.
Платформата разполага и с над 33 000 интерактивни ресурси, като е интегрирана и в Microsoft Teams и Google Classroom. Тя е достъпна за всички родители, без значение от техния интернет доставчик.
Предлагат се различни абонаментни планове, включително и месечен абонамент без договор. А1 предлага и пакет – абонамент, таблет и интернет.
Ето и някои ползи от дигиталното обучение.
- По-удобно
Темата за тежките учебници от много време се обсъжда от родители и учители. Няма спор, че е вредно за децата да носят обемистите раници, пълни с учебници и тетрадки. Дигиталното образование решава този проблем. Учебниците стават електронни и теглото изчезва.
Дигиталните версии на учебниците са и по-лесни за работа. В тях по-бързо може да се намери конкретна страница, урок или дума.
- По-голяма достъпност
Дигиталното обучение прави образованието по-достъпно. То намалява разходите и за издателствата, което прави учебниците по-евтини.
Освен това е по-достъпно и буквално. Всички учебници и материали са налични отвсякъде и по всяко време, стига да има интернет връзка. Така ученето не е ограничено само до класната стая или дома. То дава възможност на учениците да подобряват знанията си навсякъде, както и на учителите да организират по-интерактивни уроци при извънкласни занимания.
- Повече интерактивност
И като стана дума за интерактивност, това е голямата сила на дигиталното обучение. Към традиционните учебници могат да се добавят видео уроци, аудио записи, 3D визуализации, презентации, снимки, пъзели и др. Разбира се, на разположение са и повече тестове, упражнения, задачи и т.н.
- По-интригуващо
Всичко това позволява на преподавателите да надграждат и подобряват процеса на обучение и да го правят по-атрактивен и интересен за децата. Задържането на тяхното внимание върху учебния материал обикновено е едно от големите предизвикателства за всеки учител.
- По-бързо адаптиране
Адаптирането не се изчерпва само с предпочитанията на учениците. Живеем във времена, когато всичко се променя драстично и постоянно. Учебният материал, особено по някои предмети като Информационни технологии, остарява изключително бързо.
Обновяването на хартиените учебници обаче е скъп и бавен процес, а за вече купените – невъзможен. Дигиталното образование обаче може да съкрати драстично времето за създаване, одобряване и достигане на новите знания и уроци до учениците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!