5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Източник: Thinkstock
2

Т върде често думата "технологии" се свързва с потребителската електроника, интернет и мобилните приложения. Светът на технологиите обаче е доста по-голям и има много повече интересни и необичайни проекти и разработки. По време на Webit 2019 в София участваха над 100 стартиращи компании от целия свят, които представяха своите идеи. Някои от тях са доста необикновени, но с голям потенциал.

Ето какво да не пропускате на най-големия технологичен фестивал у нас

Една от тях е Biomyc. Това е стартираща българска компания, която разработва натурални, биоразградими материали. Те могат да се използват за защита на товари при транспортиране например. Също така има възможност да се използват като топлоизолоция, както и в мебели и други предмети.

Airbus гледа към бъдеще с електрически самолети

Един от материалите на Biomyc например се създава от слама и плесен или гъбички. В зависимост от консистенцията на елементите се постигат различни свойства на материала. Една от целите на Biomyc е този материал постепенно да се използва като алтернатива на стиропора, като за разлика от него е напълно екологичен и биоразградим. Компанията вече има и клиенти, като работи и по набиране на финансиране за първата си фабрика, за да може да произвежда в по-голям обем.

Здраве да е

Здравето също е важна част от света на технологиите. А твърде много хора имат сериозни здравословни проблеми или дори загиват заради неправилно направени сърдечни кардиограми. Холандската компания ECG-Excellence иска да промени това. Тя е разработила софтуер, който може да се добави към практически всеки модерен апарат за кардиограми и с помощта на камера намира и указва точните места, където да се поставят електродите. Дори минимално отклонение от правилните позиции може да изкриви резултатите и да доведе до погрешна диагноза.

Затова кардиолозите използват само половината от потенциала на технологията - следят ритъма, защото нямат доверие на останалата информация от вълните. Затова често лекарите чакат пациентът да се върне с още симптоми.

С помощта на технологията на компанията и 3D камерата, електродите винаги се поставят на правилното място. Това позволява на лекарите да имат много по-прецизни кардиограми и много по-рано да откриват потенциални заболявания и да предвиждат инфаркти много преди те да се случат. Компанията може да събира данните от кардиограмите, като с помощта на машинно обучение и изкуствен интелект да диагностицира резултатите в продължение на години и да дава допълнителни съвети и насоки на пациентите и лекарите. Разработката може да се използва и за помощ при корекция на аритмия, като е точна в 96% от случаите спрямо 50% при лекарите.

В момента технологията е в процес на клинична валидация, която трябва да завърши до две години. Тя се тества в болници в САЩ и Европа.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ WEBIT.FESTIVAL 2019 В НАШАТА ГАЛЕРИЯ

Повече наздравици

Умните технологии навлизат и в баровете. Естонската компания Yanu има робот-барман, който може да извършва цялата работа по приготвянето и сервирането на напитките.

Yanu може да се зареди с 50 бутилки, като предварително в него да се въведат рецепти за различни коктейли, цени и т.н. Роботът може самостоятелно да приготвя и сипва заявените напитки, като е способен да сервира 150 напитки за час. За сравнение, четирима бармани могат да сервират около 80 напитки на час.

Създател на Yanu е Алан Адоян, който преди това е имал бар. Той казва, че историите, които гледаме по филмите как главният герой си говори и споделя с бармана, са мит. Специално в клубовете единствената комуникация с бармана е да му викаш къде е поръчката, шегува се Адоян.

Още от Webit Festival 2019 в София

Все пак Yanu има и чат бот за тези, които искат да водят някаква комуникация. Роботът паралелно се справя и със получаването на заявки за питиета и плащанията. Това може да става през мобилно приложение или директно чрез няколко сензорни дисплея при самия робот.

Оползотворяване на рекламното време

Дебатът доколко телевизионните реклами са вредни за децата винаги ще е доста разгорещен. Индийската компания Cerebroz Edutree има интересно решение за родителите, които са против децата им да гледат реклами. Тя предлага устройство и софтуер с изкуствен интелект, които се свързват с телевизора и анализират гледания в момента канал.

Когато засече, че започват реклами, системата прекъсва канала и го заменя с кратки образователни клипове. Те могат да са на най-различни теми, като с абонамент има достъп до увеличаващ се каталог от съдържание. То се подготвя от специалисти, като е съобразено с краткото време на рекламите.

Атрактивно образование

Стандартните методи за образование вече изостават спрямо модерните интереси и възприятия на все повече деца. Австрийската компания Areeka работи по приложение с добавена реалност, което прави уроците и обучението по-интерактивно и атрактивно.

Виртуалните уроци може да се съчетават с реални обекти и предмети. Книжка за пътна безопасност например, може да се сканира с приложението и то изобразява виртуални знаци и въпроси. При правилен отговор дава виртуални награди като игра, а при грешен, дава допълнителни разяснения.

Areeka вече се използва в 50 училища в Австрия, Швейцария и Германия. Освен това приложението може да бъде изтеглено и използвано и от всеки ученик, като има онлайн каталог с различни уроци и съдържание. За сега, те са предимно на германски, като компанията вече гледа към разразстване в нови пазари.

Истинският „Железен човек“ полетя в София (ВИДЕО)

По-бързо строителство

Строителната индустрия изисква все по-голяма скорост и прецизност на строежите. Норвежката компания Rebartek има интересно решение, което значително ускорява плетенето на арматура.

Един от популярните методи е арматурата да се оплита на място при строежа от строителите. Алтернатива е определени конструкции, например клетка за носещи колони, да се поръчва оплетена предварително и да се доставя готова. И в двата варианта това отнема време и е труден процес.

Rebartek улеснява и ускорява процеса чрез специален софтуер, който програмира индустриални роботи автоматично да плетат арматура. Това става с 95% по-бързо от стандартните методи и излиза значително по-евтино. Освен това роботите позволяват оплитането на по-сложни конструкции за различни проекти и цели, като може да се създават и индивидуални, поръчкови решения.

Компанията цели да автоматизира процеса, като да създаде онлайн портал, през който клиентите да могат да поръчват желаната арматура, да следят за статуса на поръчката и всичко да става много по-бързо и лесно. В дългосрочен план Rebartek иска да създаде повече фабрики, които са са свързани помежду си и да се управляват онлайн.

Бъдещето е тук: Как мъж живее с роботизирана ръка (ВИДЕО)

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Полицията: Виждали ли сте тази жена

Полицията: Виждали ли сте тази жена

България Преди 4 часа

Тя страда от деменция

Prada назначи нов директор на марката Miu Miu

Prada назначи нов директор на марката Miu Miu

Любопитно Преди 5 часа

Силвия Онофри е ветеран в областта на модата

Парацетамол и TikTok: Как социалните мрежи създават нови заплахи

Парацетамол и TikTok: Как социалните мрежи създават нови заплахи

България Преди 5 часа

За предизвикателството младежи приемат опасно високи дози от лекарството, без да осъзнават потенциалните рискове

Бивш бодигард на Шумахер отива в затвора за изнудване на семейството му

Бивш бодигард на Шумахер отива в затвора за изнудване на семейството му

Свят Преди 5 часа

„Много съжалявам и се срамувам от постъпката си. Това беше отвратително. Поемам пълна отговорност“

Новата тенденция за отслабване е джинджифил на гладно. Какво представлява и действа ли?

Новата тенденция за отслабване е джинджифил на гладно. Какво представлява и действа ли?

Любопитно Преди 5 часа

Тези шотове се правят с обелен и настърган джинджифил, лимонов и портокалов сок и мед

<p>Планът на Тръмп значи ЕС да плати 3,1 трлн. за Украйна</p>

Планът на Тръмп значи ЕС да плати 3,1 трилиона долара за Украйна

Свят Преди 5 часа

Европейските лидери отдавна се притесняват, че Тръмп може да сключи сделка с Путин без тях

"Хамас" потвърди: Освобождаването на заложници ще се състои в събота по план

"Хамас" потвърди: Освобождаването на заложници ще се състои в събота по план

Свят Преди 5 часа

Няма незабавен коментар от израелски официални лица

Вилата на любовта отваря врати за първите двойки в “Един за друг” тази вечер

Вилата на любовта отваря врати за първите двойки в “Един за друг” тази вечер

Любопитно Преди 6 часа

Победителите от петия сезон Михаела и Венцислав ще вземат специално участие в премиерните епизоди на предаването

<p>Откриха гроб на &bdquo;вампир&ldquo; в средновековна крепост в Хърватия</p>

Откриха гроб на „вампир“ в средновековна крепост в Хърватия

Любопитно Преди 6 часа

Откритието е направено в крепостта Рачеша, за която се предполага, че е била средище на рицарите тамплиери в миналото

Сабрина Карпентър позира по бельо за корицата на Vogue

Сабрина Карпентър позира по бельо за корицата на Vogue

Любопитно Преди 6 часа

25-годишната звезда се появява на корицата, облечена в елегантен син сатенен корсет

Разкриха мистерията около „гръцкия Титаник“, отнел живота на 400 души

Разкриха мистерията около „гръцкия Титаник“, отнел живота на 400 души

Любопитно Преди 7 часа

Артефакти, съхранени почти 80 години под водата, хвърлят светлина върху една от най-големите морски трагедии в гръцката история

Трима младежи нападнаха човек край НДК в София

Трима младежи нападнаха човек край НДК в София

България Преди 7 часа

Инцидентът станал около 14:00 часа

Сирийският външен министър отива в Париж

Сирийският външен министър отива в Париж

Свят Преди 7 часа

Дамаск обяви, че на 1 март Сирия ще назначи правителство

<p>Кой ще присъства на Мюнхенската конференция?</p>

Мюнхенската конференция по сигурността: Кой ще присъства и какво ще е на дневен ред?

Свят Преди 7 часа

MSC 2025 ще събере водещи световни политици и експерти за обсъждане на сигурността и международния ред