С мартфоните са пристрастяващи за мнозина. Доста хора дори не осъзнават, че поглеждат към телефона си стотици пъти на ден. Тези дори само няколко секунди пауза за проверяване на поредното известие, се натрупват и накрая се отразяват доста лошо върху продуктивността на човек през деня.
Новият Android ще пази личните данни по-добре
Правилно ли зареждаме батерията на смартфона си
Не са нужни много усилия за справяне с този проблем. С помощта на няколко семпли трика, човек може да намали разсейването от смартфона и да не губи концентрация заради него.
Една от причините смартфоните да са толкова пристрастяващи и разсейващи е т.нар. "страх да не пропусна нещо". Приложенията се надпреварват да привличат внимание с известия за какво ли не. Дори фактът, че нямат нови известия е повод за поредно известие, което да призове потребителя към действие.
Без марихуана и еротика в приложенията за Android
Пазарът на смартфони най-зле от 5 години насам
Всичко това създава навик в потребителя постоянно да прекъсва работата си и да поглежда към телефона, когато чуе звука за нотификация. Затова добро решение е спирането на всички ненужни известия.
Обикновено това става поотделно от настройките на всяко приложение, но Android и iOS позволяват на потребителя да спре всички известия от дадено приложения чрез основното меню с настройки. Това е лесно решение за приложенията, които човек използва по-рядко. За останалите приложения, от техните настройки може да избере да получава известия само в израни ситуации. Например няма нужда за нотификация, когато някой просто е "харесал" снимка в Instagram, когато е публикувал нова История и т.н. Ограничаването на известията ще доведе до осезаемо затишие от телефона.
Друг метод е използването на режима "не ме безпокой", който все повече телефони предлагат. Той е и част от новите версии на Android и iOS. Той позволява на потребителя да създаде правила, които да допускат само определен тип известия и обаждания. Така човек няма да пропуска най-важното, но и няма да бъде разсейван от ненужни неща.
Прехвърля ли Google защитата на данните към потребителите
Ако и това не помага, е време за по-сериозни мерки. По-лекият вариант е просто да се излиза от профила на всяко приложение след всяко използване. Така хем няма да има известия от него, хем естественият мързел и нежелание всеки път да се въвежда име и парола, ще помогнат за по-рядкото използване на приложението.
Алтернативен вариант е и слагането на телефона в чанта или чекмедже, така че да не е постоянно на бюрото и да привлича любопитството на погледа. Разбира се, може и просто да бъде изключен напълно, но все пак целта е да се намери баланс с практичността.
В повечето случаи всичко се дължи на неусетно изграден навик. Човек свиква да поглежда към телефона си редовно. С помощта на малко воля и разчупване на този навик (дори и разбъркване на подредбата на приложенията в интерфейса е от полза), може да има осезаеми резултати и значително намаляване на зависимостта и съответно разсейването от телефона.
Известията на смартфона - новият кошмар на потребителя
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!