И нтернет банкирането вече е част от ежедневието на много хора. То е практично и удобно, но има и своите рискове. Тези услуги очаквано привличат вниманието на хакерите и банките са пределно наясно с това.
Поради тази причина те са създали доста системи за сигурност и процеси за верификация на всяко действие. Но дори и те не могат да гарантират пълна сигурност, ако потребителят не внимава, отбелязва онлайн изданието MakeUseOf. То показва и няколко от начините, по които хакерите се опитват да стигнат до банковите сметки на хората.
Един от тях, логично, е с вируси. Някои от тях са класически „троянци“, т.е. зловреден код, който се опитва да копира и прихване данните от устройството на потребителя. Тук може да са и т.нар. Keylogger – вируси, които записват всяко действие и въведен символ.
Хакери пробиха система на над 60 училища в САЩ
Друга тактика е използване и на фалшиви приложения за онлайн банкиране. Те се разпространяват като „нови“ или „по-добри“ версии на вече съществуващи услуги. Затова е важно да се изтеглят такива приложения само от официалните сайтове на съответните финансови институции.
Следващата „доказана“ тактика е фишингът. Това са множеството схеми и тактики, които се опитват да излъжат потребителя да си предаде сам личните и финансовите данни. Това може да е чрез имейл, който се представя, че е от банка и изисква от потребителя да посети линк, за да потвърди някакви данни или превод. Може да е имейл с прикачен файл с оферта, като в този файл да има вируси. Вариантите са много и могат дори да включват телефонни разговори с измамници, които се представят за служители на банката и да „гарантират“, че имейлът е истина.
Митове за сигурността на интернет браузърите
Хакерите прилагат и т.нар. MitM атаки или „чрез посредник“. В тази ситуация целта е прихващане на комуникацията между устройството на потребителя и сървъра на банката. Вариантите затова са много и доста технически. Те са и най-трудни за превенция от страна на самия потребител, защото в повечето случай той почти няма как да забележи, че има проблем с връзката. Например, задължително е да в полето за адрес на браузъра да пише https:// в началото на адреса на банката. Също така е препоръчително да не се използва онлайн банкиране през публични WiFi мрежи например или поне да се използва VPN като допълнителен слой за сигурност.
Има ли смисъл да изключваме компютъра си
Как пълноценно да използваме лаптоп като настолен PC
Последната тактика също е доста техническа. Тя е т.нар. Sim Swapping. Това е по-сложна атака, която включва опити за клониране на SIM картата, за да могат хакерите да поемат контрол над мобилния номер, който е използван за верификация на профила. Така могат да прихващат и SMS кодовете, които се изпращат при влизане в системата. В някои случаи телекомите изискват допълнителни проверки при опит за смяна на SIM карта, но при по-големите и натоварени оператори в някои страни, често има и изцяло онлайн процедури. Затова при наличие на подозрение, че може да има проблеми с номера или картата, е добре да се потърси съдействието на съответния оператор.
Windows 10 ще синхронизира и известията от Android
Windows 11 става много по-бърз с нов ъпдейт
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!