М одерните технологични джаджи са полезни, практични, желани, леки и скъпи. Това ги прави идеални мишени за крадците, но същите на винаги блестят с особени криминални способности. Класация на БиБиСи показва някои от най-глупавите крадци на технологични джаджи.
10 впечатляващи мисли на лидера на Google Лари Пейдж
5 проекта на Google, за които повечето хора не знаят
Сред тях попада 36-годишен мъж, който откраднал над 100 смартфона по време на музикален фестивал. На пръв поглед това е хитър план - по време на блъсканицата на концертите човек трудно може да се усети, че е останал без смартфона си. Повечето от музикалните фенове обаче са били активирали функцията за откриване на загубен или откраднат телефон, с която са снабдени почти всички смартфони. В рамките на дни крадецът бил заловен от полицията.
5 неща, които машините знаят за всеки в социалните мрежи
През 2011 г. шофьор на такси в Калифорния успял да открадне лаптоп без да бъде заподозрян. Оказало се обаче, че лаптопът има допълнителен софтуер за сигурност, който бил активиран от неговия собственик. Софтуерът правил снимки на крадеца с уеб камерата, както снимки от екрана, които разкрили имейл адреса на крадеца. Арестът дошъл съвсем скоро след това.
Как могат да ни разпознаят по сайтовете, които посещаваме
Три проблема застрашават бъдещето на Интернет
По подобен начин често биват хващани и крадци на смартфони и таблети. Понякога обаче не е необходим специален софтуер. iPhone и доста модели с Android могат автоматично да синхронизират направените снимки с облачна услуга като iCloud. Така през 2015 г. Мъж останал без своя таблет и лаптоп. Крадците обаче решили да си направят селфита с плячката си. Снимките веднага се копирали в профила на собственика на устройствата в iCloud. Бързо споделяне в интернет и уведомяване на полицията довели до откриването и арестуването на крадците.
В друг случай от 2014 г. в Южна Америка, мъже заплашили с пистолет и ограбили велосипедист. Те дори забелязали, че той има малка камера GoPro на каската си. Но не проявили интерес към нея и не я взели. Камерата обаче работила и записала всичко.
Проста онлайн измама коства милиарди на компаниите
И за финал, миналата година 21-годишен американец от Чикаго бил преследван от полицията. Мъжът бил въоръжен и успял да се скрие от полицията в мазе на къща. Младежът обаче решил, че е особено подходящо да съобщи в Twitter, че е бил преследван от полицаи, че им е избягал и още го търсят. Това не било достатъчно и той публикувал снимка на оръжието и дори на мястото, където се скрил. Информацията стигнала до полицията доста бързо и той е бил арестуван.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!