Л ичната киберсигурност е особено важна в наши дни, но мнозина я подценяват. През годините функциите за сигурност в популярните операционни системи се подобриха значително и автоматично вършат по-голямата част от работата.
Но въпреки това и най-сигурната система може да е напълно безполезна, когато потребителят не спазва елементарни правила. Дори и автоматизираните системи за карантиниране на рискови файлове и линкове, не могат да осигурят пълна защита, тъй като трябва да се съобразяват и с командите на потребителя.
Онлайн изданието ZDNet припомня няколко базови съвета за лична киберсигурност, които е добре да си припомняме. Първият е да не отваряме прикачени файлове от непознати изпращачи. Това остава един от най-разпространените и успешни начини за хакери да внедрят вирус в устройството на мишените си. Дори и изпращачът да е привидно познат, трябва да се внимава, ако полученото съобщение е неочаквано или пък не е в обичайния стил. Възможно е акаунтът му да е бил компрометиран или просто клониран.
Същото важи и за получаване на непоискани и/или неочаквани линкове. Това е другият популярен начин за разпространение на спам и вируси, особено в чат приложенията. Не помага и практиката за използване на услуги, които скъсяват броя символи в линка и така скриват оригиналната му дестинация. За съжаление, това е най-трудният за заобикаляне казус. Има някои услуги, които може да проверят линка и без потребителят да кликне на него, но като цяло най-добрата превенция е вниманието.
Нов ръст на криптоизмамите чрез фалшиви профили в Х
Вирус за Android програми е заразил 12 млн. телефона
Следващата препоръка е да не се доверяваме на реклами, изскачащи съобщения и други публикации в социални мрежи, които твърдят, че устройството е компрометирано и може да бъде спасено чрез инсталиране на конкретен софтуер, добавка за браузър или друга система. Някои вариации на тази схема дори директно искат пари или пък използват имената и логата на известни ИТ компании и антивирусни приложения, за да спечелят доверието на потребителя.
Също така не трябва да се изтеглят файлове и програми от съмнителни сайтове и източници. Някои от тях предлагат уж безплатни версии на популярни приложения, хакнати версии или пък по-добри алтернативи, които са и безплатни. В повечето случаи са компрометирани и с цел да осигурят лесен достъп на хакерите до системата.
Уязвимост в Bluetooth засяга Apple, Android и Linux
Нова уязвимост засяга почти всички компютри
За финал са още важни, основни съвети. Винаги да се поддържа възможно най-актуална версия на операционната система и приложенията, както и да не се деактивират вградените ѝ функции за сигурност. Windows 10/11 например има доста внедрени системи за сигурност, които са активирани по подразбиране с балансирани настройки за удобство и за достатъчно адекватно ниво на защита за повечето потребители.
САЩ предупредиха банките да внимават с криптото
Криптовалутите готвят "изненада" за 2023 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!