Е дин от големите въпроси за пътуванията до Марс и колонизирането на Червената планета е как ще се осигурява нужното лечение, особено при по-тежки наранявания и заболявания. Европейската космическа агенция (ЕКА) смята, че 3D принтирането на органи и кости може да е едно от решенията и работи именно в тази посока.
Адрастея – една от най-тайнствените луни в Слънчевата система
Учени на ЕКА са създали 3D принтирани кости и кожа, които да могат да се използват по време на космически мисии до Марс. Технологията е възможна от много време в лабораторни условия, но за работа в условия на по-слаба или нулева гравитация, са нужни промени.
Именно това са направили специалистите, като са разработили нова "рецепта" за кръвна плазма, която да е с по-голям вискозитет. За целта е нужно да се добавят субстанции от растения и водорасли, като астронавтите ще могат да ги отглеждат по време на космическата си експедиция. Кръвната плазма също е ресурс, който може да е лесно достъпен по време на такива мисии.
С помощта на допълнителни "съставки", астронавтите ще могат да си създават необходимите органи. Така например изкуствената кост е принтирана от стволови клетки с добавен калциев фосфат за "цимент" и да поддържа структурата. Този материал се абсорбира от клетките по време на техния растеж и се получава кост.
Учените са успели да принтират и кожа, която да се използва за присаждане. Направени са експерименти и в условия на намалена гравитация, които доказват, че методът работи. Това отваря вратата за създаване на цялостно решение, което да даде на астронавтите всичко необходимо, за да реагират на всякакви спешни медицински случаи по време на мисиите и пътешествията.
Учени засякоха сблъсък на неутронни звезди
SOFIA откри първата молекула на Вселената
"Екипажът ще срещне много рискове и връщането у дома по-рано няма да е възможно. Да се носят всички нужни медицински провизии е невъзможно в ограниченото пространство и маса на космическия кораб. Чрез 3D биопринтиране екипажът ще може да реагира на медицинските спешни случаи. В случаи на изгаряне например, ще може да се принтира нова кожа, вместо да се взима от друго място от тялото на астронавта и така да се избегнат допълнителните наранявания", коментира Томасо Гидини, ръководител на проекта.
Чрез технологията ще е възможна и директна подмяна на счупени кости. "Тъй като винаги биоматериалът ще произлиза от самия астронавт, няма да има рискове за отхвърляне на трансплантираното", допълва Гидини.
Учени заснеха въртящи се черни дупки
Какво откри най-мащабното търсене на извънземни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!