3D принтерите са технология, за която има големи очаквания, макар и те да не се реализират чак толкова бързо. Въпреки това тя продължава да се усъвършенства и да намира сфери, където се оказва много полезна. Една от тях е медицината, съобщава BusinessInsider. Триизмерните принтери могат да се използват в здравеопазването и вече това започва да се случва.
Астронавти си принтираха месо в космоса
Американската компания Toughware Prosthetics например използва 3D принтери от фирмата Markforged, за да разработва и произвежда протези. Специалните 3D принтери могат да работят с карбон (въглеродни нишки) и метал, като изработват много здрави и устойчиви части. Освен това е значително по-лесно и бързо.
Биотехнологиите ще променят индустрии за трилиони долари
Пържолите на бъдещето ще се отглеждат в лаборатория
Преди да премине към принтерите, компанията се е нуждаела от няколко седмици, за да изработи някои от по-сложните елементи. Само една прототипна скоба би струвала 65 долара, ако се изработи по стандартния начин от алуминий. Чрез 3D принтерите всичко става за значително по-малко време - около пет часа и струва няколко долара, без това да означава ,че елементът е по-некачествен или по-слаб.
3D принтерите имат потенциал в използването и за създаване на органи. Разработват се технологии, които да използват стволови клетки от самия пациент и чрезтях да принтират нужни за трансплантация органи. Това ще намали разходите и ще увеличи вероятността новият орган да бъде приет от организма. За сега обаче тези технологии все още са далеч от готови за масово приложение.
Тези устройства обаче вече навлизат в неонаталната грижа. Компанията Protolabs, експерти от MedStar Health и медицински сестри със специализация в неонаталната интензивна грижа са разработили уред, който да държи хранителните спринциовки в правилната позиция до всеки инкубатор.
9 неща, които Бил и Мелинда Гейтс не са очаквали от 2018г.
В зависимост от броя на новородените и честотата на хранене, медицинските сестри могат да прекарат часове в държане на спринцовката над инкубатора. Чрез помощта на 3D принтерите и специалистите, медицинските сестри са дали идеи за различни уреди, които да помогнат. В рамките на няколко дни е достигнато и до решението - скоба, която може да държи 4 различни размера спринцовки, като от поръчка до доставка минава по-малко от седмица.
Според Protolabs това е само началото на възможностите. 3D принтирането позволява на медицинските сестри и на лекарите бързо да поръчват и създават специфични допълнителни устройства и части, които да използват за конкретни нужди или дори за специфичен пациент. Всичко това може да става много бързо и евтино, без да се налага компонентите да се произвеждат масово, за да може цената да е ниска.
5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!