37 висши учебни заведения тази година ще приемат с оценките от матурите, но не във всички специалности.
В пет университета резултатите от държавните зрелостни изпити няма да заменят приемния изпит, но ще участват в балообразуването.
Осем ВУЗ-а няма да приемат студенти с оценките от матурите, но причините при тях са специфичните изисквания за прием, съобщиха от Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН).
Висшите училища, за които не са достатъчни оценките от матурите, са:
- Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов",
- Националната художествена академия,
- Националната музикална академия "Панчо Владигеров",
- Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив,
- Американският университет в Благоевград,
- Военната академия "Георги С. Раковски",
- Театралният колеж "Любен Гройс",
- Висшето училище по застраховане и финанси.
71 279 ученици тази година завършват 12-и клас
От МОМН обаче уточняват, че не всички ще се явят на матури. Желаещите да продължат образованието си могат от днес до 26 март да подадат заявление за допускане до зрелостен изпит. То се адресира до директора на училището.
До 30 март ще е ясен броят на зрелостниците, които са подали заявления за допускане до матурите. До 13 май те ще получат служебна бележка с информация къде и кога ще се проведат изпитите им.
Датите за матурите и тази година са през май. Първата, по български език и литература, е на 14 май от 8 ч. Втората е на 17 май. Те са задължителни за всички зрелостници.
От 18 до 26 май ще се състоят 13-те държавни зрелостни изпити, които са по желание на учениците.
От МОМН очакват оценките да бъдат обявени до 7 юни
Тази година редът на датите за държавните зрелостни изпити по желание е променен. Напред са изтеглени матурите по желание, на които се явяват повече зрелостниците - математика, география и икономика, за да се оптимизира времето за проверка и оценяване.
Новост е също, че на официалните празници - 24 и 25 май, няма да има изпити.
От МОМН напомнят, че на матури се явяват и учениците, които през минали години не са положили успешно държавни зрелостни изпити, или не са получили диплома за средно образование, както и ученици, които идват от чужбина и нямат в дипломата си за средно образование съответния учебен предмет. На тях им се налага да полагат държавен зрелостен изпит, за да могат да получат оценка за кандидатстване във висше училище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!