Т емата за сигурността на електронното гласуване винаги е актуална и доста разисквана. 11-годишно момиче показа, че има още доста какво да се желае от сигурността на вота във Флорида например. Младата специалистка хакна и промени резултатите на сайта за изборите във Флорида по време на демонстрация на конференцията DEFCON, съобщава BuzzFeed.
11-годишно момче хакна конференция по киберсигурност
Китайски хакери атакували сателити и важни комуникации
Разбира се, момичето не хаква официалните резултати. Тя обаче използва точно копие на системата, която щатът Флорида използва. Момичето се нуждае от по-малко от 10 минути, за да хакне сайта и да промени резултатите от изборите.
Откриха сериозна дупка в операционните системи за PC
Хакери атакуват рентгени и медицинска апаратура
Младата Одри е използвала SQL "инжекция", за да получи достъп до сайта, като част от демонстрация и експеримент в "детския кът" на DEFCON. "На практика се възползваш от това, че сайтът не е добре защитен. След това ми беше нужна около минута, защото мога да пиша бързо. Можеш да променяш точките, можеш да правиш всичко, каквото поискаш", коментира тя пред BuzzFeed.
Очаквано, реакцията на властите не закъснява. Офисът на главния секретар на щата Флорида обяви, че по този начин е хакнат само сайтът, но не и самите гласувания. Сайтът, казва офисът, се използва само за публикуване на информативни данни, които са неофициални и са за обществото и медиите. Той не е свързан със самите машини за гласуване.
Хакер, който запазва анонимност, обаче твърди, че е открил начин и как да повлияе на самите машини. Процесът обаче е сложен и изисква няколко часа работа с физически достъп до машината. Това го прави малко вероятно да се използва на практика, но на теория е възможно.
ФБР разби схема за имейл измами с богати наследници
МВР: Хакери заплашват с позорящи видеа
Производителите на машини и оборудване за електронно гласуване отговарят, че е нормално и възможно сигурността да бъде заобиколена, когато хакерите имат неограничен физически достъп до машините, както се случва по време на конференцията. В реални условия обаче има множество допълнителни мерки за сигурност, включително физически, за да се направи хакването на машините изключително трудно и почти невъзможно.
Хакери могат да превземат сателитните връзки
Националната организация на главните секретари на отделните щати, излиза и с още по-остра позиция. Тя казва, че се притеснява от подхода на конференцията DEFCON да организира "псевдообстановка, която по никакъв начин не репликира системите, мрежите или сигурността на изборните системи". Според институцията това създава грешно впечатление в хората, че системите не са сигурни.
"Според мен това твърдение не е правилно. Единствено чрез сериозни проверки и внимателен контрол може да имаме доверие на системите за гласуване. Фактът, че една система има уязвимости, дори те да са много сложни, не означава, че всеки вот може да бъде повлиян. Това е интересен парадокс. Знаем, че има уязвимости в системите, но нямаме данни, че са били използвани в реални избори. Мисля, че сме имали голям късмет досега, но и също така седим на бомба със закъснител", коментира експертът по сигурност Мат Блейз, който е част от организаторите на събитието.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!