Е два ли има друга толкова любима и толкова дълголетна туристическа инициатива, каквато са “100-те национални туристически обекта”. Книжките за събиране на печати от нашите културни, исторически и природни забележителности присъства вероятно във всеки дом и всеки има поне 1-2 събрани печатчета.
И още много, които не е събрал, защото е забравил да вземе книжката си за уикенд пътуването до Мелник например.
Е, вече емблематичната инициатива има и свой дигитален еквивалент в приложението на Yettel. Проектът е разработен от Български туристически съюз и телекома и с него всеки ще може да събира виртуални печати от обектите и да се запознае със значими за страната ни забележителности по един нов и модерен начин.
Както при хартиените, така и дигиталните печати, събрани в приложението, участват при награждаването с бронзова, сребърна и златна значка за посетени съответно 25, 50 и 100 обекта.
„Това е голяма крачка за нас и е категоричен израз на нашата амбиция за модернизация на Българския туристически съюз. Движението съществува от близо 60 години и е без аналог по своята същност, като в него се включват стотици хиляди участници от цял свят.
Дигиталният му формат ще го направи още по-достъпно и близо до хората, които ще могат лесно да получат полезна информация за обектите и да вземат своя виртуален печат“, каза Венцислав Венев, председател на Български туристически съюз.
„Възможността да се събират марки и печати от обектите в хартиените паспорти се запазва. Не променяме Движението и неговия механизъм, а го надграждаме с нови функционалности и го оптимизираме спрямо очакванията на хората и времето, в което живеем“, допълни още той.
Как се използва
Нужно е да се инсталира единствено приложението на Yettel, което е налично във всички магазини за приложения – Google Play Store, Apple App Store и Huawei AppGallery, без значение кой е мобилният оператор. Създава се профил с личните данни, който се превръща във вашия туристически паспорт за събиране на печатчета.
За всеки обект има подробна информация за местоположение, описание и работно време, а за някои от обектите като Ивановските скални църкви, Царевец и Казанлъшката гробница има записани видеа и кратки анимации, напълно в стила на днешните кратки форми на съдържание, с които сме свикнали в Reels и Тик Ток.
Какви са предимствата
Дигиталната книжка за печати на БТС и Yettel е най-приятният начин да опознаем страната си и нейната история по един модерен, но в същото време и традиционен начин.
Неслучайно името на проекта е “Бъдеще за историята ни”, като в него са се включили десетки хора - от разработчиците на приложението до художниците, създали илюстрациите за различните забележителности.
Дигитализацията на Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“ дава много нови възможности и идеи на хората как да прекарват повече пълноценно време навън заедно със семействата си.
Проектът се превръща и във връзка между поколенията, тъй като е ориентиран и към младата аудитория, която предпочита дигиталното пространство. Приложението ще бъде периодично допълвано с ново съдържание и функционалности, които да улеснят всеки, който планира своята среща с изключителните природни и културно-исторически богатства на България.