Фирмите няма да участват в обществени поръчки в лечебни заведения с цени, по-високи от тези, които са договорили с касата, съобщи министър Андреева, цитирана от БГНЕС, след заседанието на МС.
Въвеждането на своеобразен "таван" на цените, на които фирмите ще могат да продават медицински изделия и лекарства на болничните заведения е една от краткосрочните мерки за оптимизиране функционирането и подобрение на контрола на здравната система, които Министерски съвет прие днес.
Реализирането на повечето от мерките, включително и тази, ще отнеме известно време, тъй като ще се наложат и промени в редица нормативни актове. Андреева твърди, че в момента касата договаря с фирмите определени цени, но след това същите фирми, участвайки в търгове в лечебните заведения, договарят други по-високи цени.
Идеята е да има пределни цени, на които ще се участва в процедурите по обществени поръчки в лечебните заведения. Парадоксално е, че в големите болници, където цените би трябвало да са по-ниски поради по-големите закупени количества, се оказват, че са най-високите цени. Просто пазарната икономика е малко сгрешена, коментира Андреева.
Кабинетът предлага и да се направят промени в Закона за лечебните заведения, с който да се регламентира, че ново лечебно заведение за болнична помощ ще се разкрива само в случай, че получи одобрение от министъра на здравеопазването още на ниво инвестиционно намерение.
Министерски съвет предлага и да се създаде регистър за вида и броя договори на всеки лекар работещ в лечебно заведение с договор с НЗОК. Ще се обсъди и въвеждане на регламент за броя на лечебните заведение и договорите, по които един лекар може да работи с касата. "Ние предлагаме при един трудов договор на лекар да има и един трудов договор и с НЗОК. В момента е голям проблем обикалянето на дипломи на един и същи лекар в различни лечебни заведения, за да бъдат изпълнени нивата за компетентност. Никой пациент не иска да го лекува дипломата, а не специалист", коментира Андреева.
Позитивният лекарствен списък ще бъде променян веднъж годишно и само веднъж годишно в него ще могат да бъдат включвани нови медикаменти. Няма да лишаваме пациентите от лечение. Ако има заболявания, за които до момента не е имало медикаменти, те ще могат да бъдат включвани втори път в годината. Но за всички останали групи заболявания, за които има медикаменти, няма да се включват нови такива в рамките на текущата бюджетна година, уточни здравният министър Таня Андреева.
"При нашия анализ се оказа, че повече от 60% от бюджета на касата отива за медицински изделия и медикаменти, много малък е ресурсът, който се отделя за болнични и извънболнични дейности, което никъде по света не се случва, максимум 30% е разходът за консумативи и медикаменти", коментира тя. Освен това Съветът по цени и реимбурсация ще се върне отново в Министерство на здравеопазването след като беше изваден от там по времето на управлението на ГЕРБ. Здравният министър обясни днес и, че болниците ще получат обещаните си пари през януари.
Реформата в спешната помощ вече е стартирала и в момента се работи по първия й етап – оборудване на „11 малки пироговчета” на територията на страната,
заяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева в ефира на Би Ти Ви. Тя обясни, че това са специални комплекси за спешна помощ, които ще се изградят на територията на цялата страна.
По думите й анализ за спешната помощ на територията на цялата страна показал, че най-трудната задача в системата е с кадрите, като основната причина за това са ниските заплати. Недостигът на лекари е не само в България, а в целия Европейски съюз.
Андреева обяви и планове за обновяване на 10-15% от автомобилите на спешната помощ всяка година. Амбицията ни е в рамките на мандата всички линейки и апаратурата в тях да бъдат нови, допълни министърът.
"След като аз встъпих в длъжност, първото нещо, с което започнах, беше спешната помощ. Реформата стартира", каза още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!