Л идерът на СДСМ Зоран Заев получи мандат за съставяне на правителство на Република Северна Македония от президента на страната Стево Пендаровски.
При връчването на мандата Заев обеща, че страната ще получи работещо правителство още преди да изчете законния срок от 20 дни, които са отредени за неговото съставяне.
Бъдещото правителство ще продължи по правилния път – интеграция с Европейския съюз и ще работи за създаването на общество за всички граждани, освободено от национализъм и етнически предразсъдъци.
"За мен е чест и отговорност, че днес като лидер на СДСМ и на коалицията "Ние можем" получих от президента Пендаровски мандат да сформирам ново, европейско, демократично отговорно правителство с институции, които ще работят по-добре за гражданите", каза Заев.
Той е категоричен, че интеграцията с ЕС е най-важна и тя ще донесе на Македония просперитет и дългосрочна стабилност.
"Правителствената програма ще бъде посветена най-вече на икономиката, на растежа на заплатите и пенсиите, на инвестициите в младежта, на растежа и развитието, на грижите за най-бедните. Ще ръководя правителство, което няма да се отклони от пътя и което след членството в НАТО ще продължи да работи и за членство в ЕС", заяви Заев.
Заев: Договорът с България създаде модел за по-добър живот
"Не сме постигнали договор със СДСМ, но решението ще бъде в полза на държавата", заяви лидерът на ДСИ Али Ахмети на пресконференция, посветена на Рамковото споразумение от Охрид, цитира думите му скопският вестник “Независен“
По отношение на преговорите със СДСМ за съставяне на следващото правителство Ахмети повтори позициите, които вече са известни - все още няма споразумение и че той ще се срещне със Заев, след като лидерът на СДСМ получи мандата за съставяне на правителство.
Според него ДСИ е фактор за стабилност в страната и каза:
"Ние сме наясно с мисията си, ДСИ никога няма да действа в еуфория или под натиск, но ще намерим правилния начин да служим на страната и да преодолеем всички трудности, пред което сме изправени. Нашата партия не е невидим враг като Covid-19. Ще информираме обществото за всяка нова информация, но ДСИ действа и работи със хладна глава и отворено сърце. "Всяко наше решение ще бъде в полза на държавата и преодоляването на ситуацията с коронавируса", каза Ахмети, без да посочва основните различия със СДСМ по отношение на съставянето на новото правителство, посочва "Фокус".
Лидерът на Демократичния съюз за интеграция Али Ахмети днес - на годишнината от подписването на Охридското рамково споразумение - покани лидерите на други албански партии на среща, но те не дойдоха.
"Призовах албанските политически партии, за да им благодаря за сътрудничеството при приемането на закона за езиците, конституционните промени и др. Исках също да чуя техните предложения и забележки. Много съжалявам, че не дойдоха на днешната среща. Бих искал тяхното отсъствие да не се използва за политически цели. Ние сме на прага да вземем големи решения", каза Ахмети на брифинг.
ДСИ, както каза той, е определил червените линии: Охридското споразумение, Преспанското споразумение и Споразумението за добросъседство с България,както и позицията за премиерския пост.
"Но искам да чуя от тях каква е причината да не се приеме идеята за министър-председател. Мисля че този въпрос ще бъде изяснен след приключването на този процес“, каза Ахмети, който потвърди, че днес ще има среща с лидера на СДСМ Зоран Заев.
Ахмети засега поставя като условие за участието си в управляващата коалиция албанец да заеме премиерския пост.
Зоран Заев беше министър-председател на Македония от май 2017 до януари 2020 г., когато беше съставено служебно правителство. Неговата партия спечели предсрочните парламентарни избори в средата на юли и е най-голямата политическа сила в парламента на страната.
По време на своя мандат като премиер Зоран Заев извади Македония от международната изолация и възстанови демокрацията след 10-годишното авторитарно управление на Никола Груевски.
Заев подписа Договора за добросъседство с България на 1 август 2017 г. и Преспанското споразумение за името с Гърция година по-късно. Това отвори пътя на Македония за членство в НАТО и започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!