В отговор на журналистически въпрос след Регионалния икономически форум в рамките на инициативата "Отворени Балкани", известна преди с неформалното име "Мини Шенген", премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев каза, че и България е добре дошла да се включи към тази инициатива, макар да е членка на ЕС.
"Пожелавам България наистина да направи правителство. Това е добре и за България, и за българския народ, със сигурност и за региона. Добре е и за Северна Македония. Щом се състави правителство, ние казахме, че продължаваме да разговаряме, докато намерим решение. И както ние и нашите граждани сега преминават с лични карти през нашите граници, където обединихме ресурсите за справяне с катастрофи, и те ще могат да се присъединят, ако искат".
"Така че това изпращам като послание, че регионът ни е малък, трябва да си сътрудничим, да си помагаме, преди всичко заради нашите граждани, а със сигурност да продължим да се интегрираме, защото това също така носи придобивки за нашите граждани", заяви Заев на въпрос дали очаква след изборите в България нещата да се придвижат.
Зоран Заев заяви още, че разговорите с България за намиране на решение на отворените въпроси и преодоляване на ветото за ЕС ще продължат веднага след като се сформира правителство в София след предсрочните избори в страната, произведени по-рано този месец, съобщи МИА и БТА.
По-рано днес
Парламентът в Скопие прие резолюция за утвърждаване на държавните позиции на Република Северна Македония в контекста на блокадата на европейската интеграция, внесена от парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ, съобщи МИА.
В сянката на срещата за инициативата "Отворени Балкани", или "мини Шенген" народните представители в парламента на Република Северна Македония приеха Резолюцията за определяне на "червените линии" в преговорите с България.
Резолюцията беше приета почти единодушно - с 95 гласа "за", само с един въздържал се и без гласове "против", съобщава скопското издание "Независен".
Преди това депутатите подкрепиха поправката, внесена от група депутати, в резолюцията да бъде вписано конституционното име на държавата Република Северна Македония.
"Македонската идентичност и език са неприкосновена реалност на нашия народ. Те са наше наследство от предишните поколения и наследство за бъдещите поколения. Именно затова с тази резолюция искаме да сложим край на постоянно съществуващите тенденции за отричане на волята на народа и за преговори без граници по теми и въпроси, които принадлежат на вековете от далечното минало", заяви депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, обяснявайки необходимостта резолюцията да бъде приета.
Той посочи, че резолюцията дава в ръцете на дипломацията на страната здрав инструмент, с който на международната сцена отговорно ще се грижи за защита на македонската идентичност, традиции, колективен интегритет.
Координаторът на парламентарната група на СДСМ Йован Митрески заяви, че за социалдемократите резолюцията е приемлива, но с приемане на тяхната поправка в нея да е изписано конституционното име на страната - Република Северна Македония.
Агенция "Фокус" представя целия текст на резолюцията без редакторска намеса:
1. Преговорите трябва да се водят на равноправна основа, като се спазва международното прави, без условия от едната или другата страна и със зачитане на достойнството на македонския народ.
2. Да се зачитат безрезервно откритията на македонските обществени, хуманитарни и култороложки науки във връзка с автохтонността на македонския народ и неговият исторически, езиков, културен и религиозен континюитет.
3. Да се уважават откритията, утвърдените факти, приетите теории и емпиричните изследвания на съвременната световна славистика, лингвистика, историография и международното право, според които:
- Македонският език и неговите диалектически разновидности имат свое пространство и свой времеви континюитет.
- Македонската идентичност черпи своята легитимност от многовековни традиции, предания, обичаи, колективна памет, манталитет, език и артикулирано съзнание за етнокултурна уникалност, колективен интегритет, почитта към традиционните религиозни институции и от наратива за принадлежността към отделно географско и историческо пространство.
4. Процесът на евроинтеграция на нашата държава трябва да продължи в духа на взаимното зачитане и уважение на вложените усилия от наша страна за изпълнение на критериите.
5. Да се прилагат позитивните и общоприети международни конвенции и декларации на Организацията на обединените нации (ООН) за правото на самоопределение и човешки права и свободи.
6. Да се зачита безусловно свободно изразената воля на македонския народ, неговата етническа и духовна уникалност.
7. Събранието да задължава и насочва правителството, но и всички съответни органи, отговарящи за външната политика и евроинтеграцията да действат в рамките на позициите, утвърдени с тази Резолюция.
8. Тази Резолюция да се публикува в Държавен вестник.
„Червени линии” в Македония за преговорите с България
Предлагат това за решение на проблема между България и Македония
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!