Д ори преди да избухне войната в Украйна, европейският внос на оръжия се е увеличил значително, според Стокхолмския международен институт за изследване на мира SIPRI. За това съобщават от Deutsche Welle.
Цифрите за глобалните продажби на оръжие придобиват особено значение на фона на войната в Европа. Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) сравни данни за търговията с оръжия от 2017 до 2021 г. с предишния петгодишен период и установи индикация за огромно нарастване на напрежението в Европа преди настоящата ескалация.
Докато световната търговия с основни оръжия намаля с 4,6%, европейските държави увеличиха покупките си на оръжие с 19%, което представлява най-голямото увеличение от всички региони на света. Питър Веземан, един от авторите на проучването на SIPRI, нарече това "тревожно натрупване на оръжия".
Иън Антъни, програмен директор на SIPRI за европейска сигурност, каза пред Deutsche Welle, че последните данни отразяват отговора на Европа на анексирането на Кримския полуостров от Русия през 2014 г. и руското навлизане в региона на Донбас. Тогава съюзниците от НАТО се ангажираха да „обърнат тенденцията на намаляване на бюджетите за отбрана "
„Това, което виждате отразено в числата сега, до голяма степен е следствие от прилагането на това решение“, каза Антъни.
В същотото време продажбите на оръжие от Русия, износител номер 2 в света след САЩ, паднаха с 26%. Това обаче може да се обясни със спад в поръчките само от две държави: Индия и Виетнам. Изследователите от SIPRI очакват Индия да възобнови значителните покупки на оръжие от Русия през следващите години.
Германия е петият по големина износител в света, но износът ѝ на оръжие е намалял с 19% през разследвания петгодишен период. Износът на оръжие от САЩ се е увеличил с 14% за същия период от време, а този на Франция, която е трета в света, се е увеличила с цели 59%.
Вносът на оръжие от Украйна от 2017 до 2021 г. е много ограничен. Ниското ниво на трансфери на оръжие към Украйна според SIPRI се обяснява отчасти с ограничените финансови ресурси на страната. Но също и поради факта, че разполага със собствени оръжейни производствени възможности и голям съществуващ арсенал от основни оръжия, предимно от съветско време.
Доставките на оръжия за Украйна като цяло имаха по-скоро политическо, отколкото военно значение, се посочва в доклада на SIPRI и „до февруари 2022 г. няколко от големите износители на оръжие ограничиха продажбите си за Украйна от опасения, че ще разпалят конфликта“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!