С бавното понижаване на температурите естеството на сраженията в Украйна ще се промени рязко и за двете страни в конфликта, сочи анализ на „Ал-Джазира”.
Имаше кратка пауза в битките, докато Русия и Украйна преценяваха възможностите си за предстоящата зима.
Украйна, след победата си с превземането на стратегическия жизненоважния южен пристанищен град Херсон, трябваше да спре, докато войските ѝ си почиват и се превъоръжават.
Възможностите на украинската армия в това направление в момента са ограничени, тъй като Днепър образува естествена бариера, за преодоляването на която ще са нужни значителни усилия и планиране.
На южния фронт Украйна съсредоточава големи сили, необходими за настъпателна операция срещу руските части, които са се окопали на източния бряг на реката.
Кремъл: Така Киев може "да сложи край на страданието"
Русия пък използва своите опитни наемници от частната армия „Вагнер” на североизток, където боевете се засилиха около град Бахмут.
Украински войски в този сектор се опитват да укрепят отбраната, за да спрат бавното руско настъпление.
И двете армии са обучени да се бият в студа. Русия нахлу и Украйна отвърна на удара през един от студените месеци на 2022 г. – февруари.
След изтеглянето на Русия от Херсон: Украйна планира следващия си ход
Сега обаче украинските военни имат много по-добро зимно облекло и екипировка, предоставени от НАТО.
В първия ден на руската инвазия, в Киев температурата беше около 3 градуса по Целзий, сега е около 1 градус.
При по-малко дневни часове, украинската армия, която е по-умела в нощните битки, ще има предимство. Уредите за нощно виждане и инфрачервените камери бяха на първо място в списъка с оборудване, поискано от Украйна от Запада.
Историк: Най-лошото нещо е да преговаряме с Путин
През зимата шансовете за оцеляване в „златния час” - критичните 60 минути след раняване на бойното поле, значително се увеличават, ако войниците бъдат лекувани и рязко намаляват без преместване в болнично заведение. И в това отношение украинците имат предимство, защото войната се води на тяхна територия.
В студа повредите на оборудването са по-вероятни. Оръжията блокират, тъй като заради ниските температури замръзват и се чупят важни части.
От друга страна танковете се справят по-добре, след като земята се втвърди от студа, което дава известно предимство на руската армия. Въпреки огромните си загуби, които вероятно възлизат на близо половината от изправните бойни машини, Русия все още разполага с повече танкове от Украйна.
Дори най-верният съюзник на Русия не може да я спаси
В същото време отбранителните позиции са много по-трудни за копаене, тъй като земята замръзва, което прави артилерийските баражи още по-смъртоносни.
Но не само военните ще трябва да се борят с влошаващите се условия. Русия се опитва да използва страданието на цивилното население на Украйна като лост, за да пречупи духа на украинската армия. Студът е оръжие.
Сега изглежда, че това е стратегията на руския лидер Владимир Путин - Русия да задържи превзетата територия, като се стреми към малки победи на бойното поле, докато систематично унищожава електроцентрали и друга гражданска инфраструктура, за да принуди Украйна да седне на масата за преговори.
Над половината от електрическата мрежа на Украйна е разрушена или повредена и ще отнеме месеци, за да се поправи напълно, тъй като резервното оборудване не достига.
За разрушаването на граждански обекти Русия използва не само ракети, от които вече изпитва недостиг, но и евтини дронове, внос от Иран. Те са по-евтини дори от ракетите, с които Украйна сваля повечето. Иран също може да предложи на руснаците евтини варианти на балистични ракети с обхват до 700 км, които са достатъчно ефективни за удари срещу статични граждански цели като електроцентрали.
Терорът над хората - новата тактика на Русия в Украйна
Така Украйна ще има нужда от равен брой или повече ракети за противовъздушна отбрана. Украинската армия вече свърши впечатляваща работа, интегрирайки голямо разнообразие от ракетни и радарни системи в съществуващата си мрежа за противовъздушна отбрана, но се нуждае бързо от още, за отблъсне руските атаки тази зима.
Украинските настъпателни операции бяха изключително успешни от началото на септември. За няколко месеца Украйна си върна повече от половината територия, която беше загубила след началото на руската инвазия.
Но на определен етап украинската армия ще трябва да пресече река Днепър, за да унищожи руските отбранителни позиции там. Областта, от бреговете на Днепър, чак до Мелитопол, е опорната зона на този конфликт.
Украйна получи ново оръжие, с което да парира Русия
Успешен украински напредък на изток би изолирал Крим, разкъсвайки руските отбранителни линии и би направил окупацията на Запорожката атомна електроцентрала от Русия несъстоятелна.
Такава операция ще бъде по-сложна и трудна от всичко, което е правила Украйна досега във войната, но е възможна.
Русия няма достатъчно войници и техника, за да защити целия окупиран източен бряг на реката, дълъг близо 500 км, а украинската армия показа повече умения и координация в операциите с комбинирани оръжия.
Кога свършва една война? Тези три фактора са определящи
Голямата награда ще бъде Мелитопол. Известен като „вратата към Крим”, той е важен транспортен, железопътен и логистичен център. Отвоюването на този град от украинските сили, заедно с блокирането на сладководния канал към полуострова, ще направи руското военно присъствие в Крим все по-несигурно и ще предвести пълното поражение на Русия.
Може ли Москва да предотврати такъв сценарий с вносни ракети и голям брой новобранци, хвърлени на фронтовите линии? Говори се, че Йосиф Сталин е казал: „Количеството си има собствено качество”. Но изглежда все по-малко вероятно това да е достатъчно да попречи на Русия да загуби тази война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!