Т ригодишнo момче на име Сами Айяд, загина в събота в южния град Хан Юнис при инцидент с въздушна доставка на хуманитарна помощ, съобщиха негови роднини. Израелската офанзива в ивицата Газа влошава хуманитарната криза, като гладът застрашава все повече хора.
Преди трагедията семейството на Сами закусвало, когато парашути с храна паднали от самолет, насочен към лагера за разселени.
This is Sami Ayyad, the 3 year old child who was crushed and killed by an aid package yesterday in Khan Yunis.
— 𓂆 eman qasim🔻 (@EmanQasim) October 19, 2024
Even aids kill our children! #StopIsrael pic.twitter.com/aasOmpB9lL
"Седях тук с момчето и в момента, в който го оставих ... пакетът падна върху него", разказва дядото на момчето, също с името Сами Айяд. Семейството се опитало да се скрие в импровизираните си палатки, но тригодишното дете загинало на място при удара.
Лелята и братовчедът на Сами също са пострадали – едната със сериозна травма на стъпалото, а другият с наранявания по лицето, добави Айяд.
"Взех го и започнах да бягам. Нямаме болници. Бягах като луд, но момчето умря мигновено. Не можах да го спася. Кръвта започна да излиза от носа и устата му", спомня си Айяд.
Кадри на CNN от мястото на инцидента показват кървави следи по земята. Дядото посочва района, където малкият Сами е загубил живота си.
Множество държави, включително САЩ, Великобритания, Йордания и Обединените арабски емирства (ОАЕ), доставят помощ по въздуха в Газа. "Ние не искаме помощ. Искаме достойнство", заяви Айяд.
Чичото на Сами, Мохамед Айяд, каза пред CNN: "Животът ни е... унижение, смърт, ужас. Спя през нощта, но не съм сигурен дали ще се събудя." Той добави: "Ние сме човешки същества, а не животни, на които да пускаме храна от небето."
Air-dropped aid kills 3-year-old Palestinian boy in southern #Gaza https://t.co/AGO9xmnhRQ
— Saudi Gazette (@Saudi_Gazette) October 22, 2024
В събота ОАЕ хвърлиха по въздуха 81 хранителни пакета в Хан Юнис, според израелската агенция, която контролира помощта за Газа. През последните месеци са доставени повече от 10 000 пакета с помощ, но ограниченията върху сухопътните доставки на Израел водят до остър недостиг на критични ресурси за над 2,2 милиона палестинци, според доклад на ООН. Близо 1,84 милиона души страдат от тежка продоволствена несигурност.
Организации за човешки права многократно критикуват въздушните доставки и настояват израелските власти да отворят сухопътните пунктове, за да позволят по-добро снабдяване на населението. Фикър Шалтут, директор на "Медицинска помощ за палестинците", обвини Израел, че "използва глада като оръжие за война в Газа".
"За да оцелее тригодишно момче повече от година от израелски военни атаки, в това, което беше описано от експерти на ООН и Международния съд като потенциален геноцид, след това да бъде убито от въздушна доставка на храна, е пълна пародия," заяви Шалтут.
Според Министерството на здравеопазването в Газа, от началото на израелската офанзива на 7 октомври, най-малко 42 603 палестинци са загинали, а над 99 795 са били ранени. Израел започна военната си операция след атака на групировката "Хамас" в Южен Израел, при която загинаха над 1200 души и повече от 250 бяха отвлечени.
Сами и семейството му са били разселвани поне шест пъти от началото на военната кампания, споделя баща му Махмуд. "Не искам помощ. Синът ми го няма", каза бащата в събота.
"Имаше въздушен удар и той оцеля. Но съдбата му беше да умре от парашут."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!