К ъм 2023 г. Демократична република Конго е дом на приблизително 6,9 милиона вътрешно разселени хора, според ООН. Експертите казват, че постоянните междуобщностни конфликти и продължаващите военни операции са основните фактори за обширни и повтарящи се разселвания, особено в източния регион.
„Спомням си фермите и къщата си от Кибумба. Нямах проблеми с храната и децата ми се хранеха добре. Всичко беше наред. Днес обаче ние преживяваме като сечем дърва за огрев. Ето защо домът ми липсва толкова много“, разказва местният жител Мама Ахади.
Документалният филм, озаглавен “A Silent War”, проследява нейната история, разказва порталът Voice of America (VOA).
„Животът ми у дома беше добър. Имах къде да шия и учех ученици как да кроят, а сега живея коренно различно“, казва Ахади, която говори суахили, аглутинативен език от групата банту, който е майчин за около 800 хил. до 5 млн. души в Танзания.
"Нуждаем се от по-ефективна и по-проактивна мисия, способна да се справи с проблемите със сигурността, за които всички знаем”, казва Ахади.
„Проблемът е, че правителството на Конго не иска мир, помолихме ги да отворят път за нас, но те отказаха, помолихме ги да седнат и да говорят с нас, а те отново отказаха, помолихме бежанците да се върнат по домовете си, но те отказаха и предизвикаха още проблеми”, разказва активист по правата на човека.
„Има четири основни причини за войната - съществуването на онези, които насилствено искат конгоанската националност. Второ, има хора, които търсят земя, за да живеят, земя за земеделие и отглеждане на добитък. Трето, има такива, които търсят власт. Те използват сила и убиват хора, за да я получат. Четвъртата причина е известна на целия свят - страната е богата, особено в щата Северно Киву всеки иска да заграби минералите в региона”, посочва активистът.
„В Бурунди, откъдето идвам, ако отглеждате реколта и след това я продавате, можете да печелите пари, без да срещате никакви проблеми. Животът беше добър там, но войната го унищожи“, разказва Ахади.
Планините в източната част на Демократична република Конго са богати на злато, което от години, заедно с други ценни минерали, се пренася контрабандно в съседни страни. Експерти казват, че незаконната търговия отдавна подхранва десетките въоръжени групировки, които тормозят региона от десетилетия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!