В много страни по света хората живеят по-дълго – но има ли модел за това? Това беше въпросът, зададен от екип от демографи и се оказва, че отговорът е “да”. Въпреки някои разлики в начина, по който се достига до този извод, продължителността на живота се увеличава, а с това разликата в дълголетието между мъжете и жените намалява.
Това, което Дейвид Атанс от Universidad de Alcalá, Испания, и колегите му се опитаха да разберат е, дали има разлики във факторите, влияещи върху дълголетието или смъртността в различните страни. Ако е така, те също искаха да определят дали тези различия стават по-силни или моделите действително се сближават.
9 неща, които да спрете да правите, за да живеете по-дълго
Екипът използва както исторически данни от записите на Отдела за населението на ООН, така и прогнози за населението за 194 страни, обхващащи периода от 1990 г. до 2030 г., за да извърши статистически анализ на девет показателя за смъртност, включително очакваната продължителност на живота при раждане и индекса на Джини (мярка за неравенство в продължителността на живота ).
Резултатите разкриха, че през 1990 г. и 2010 г. страните могат да бъдат разпределени в пет отделни групи, наподобяващи континентите, въз основа на техните показатели за смъртност/дълголетие. В периода между тези години в държавите се наблюдава известна промяна на данните, въпреки че изследователите отдават това на фактори като война или нестабилни социално-икономически и политически условия.
Humans Are Living Longer Than Ever, And The Male-Female Gap Is Shrinking Toohttps://t.co/ICAIkrvbE7
— IFLScience (@IFLScience) January 17, 2024
Установено е обаче, че всички групи имат нещо общо – очакваната продължителност на живота се е увеличила, докато разликата в смъртността между мъжете и жените е намаляла. Екипът също така идентифицира намаляване на различията в дълголетието между групи от страни, което предполага, че като цяло моделите на дълголетие се сближават.
Когато същият статистически модел беше приложен към прогнозите за 2030 г., тези тенденции бяха идентични. Изследователите обаче признаха, че не може да се каже със сигурност, какво ще се случи в еволюцията на дълголетието, тъй като оценките се основават на минали тенденции.
10 неща, които можете да правите всеки ден, за да живеете по-дълго
„Като бъдеща линия на изследване, би било особено интересно да преразгледаме нашите оценки за смъртността и конфигурациите на групите през 2030 г., когато ще имаме надеждни данни. Този бъдещ анализ ще ни позволи да оценим степента на точност на нашите оценки за 2023 г.“, пишат изследователите в статията, описваща своите открития.
Една страна, която илюстрира увеличаването на дълголетието, са САЩ, където броят на хората на възраст над 100 години непрекъснато нараства от 1950 г. насам. Ако прогнозите се окажат верни, те съвпадат с констатациите на настоящото проучване: броят на американските столетници се очаква да се учетвори през следващите 30 години и докато 78 процента от сегашната група са жени, това се очаква да намалее с 10 процента до 2054 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!