Б иби Наздана e само на 7 години, когато е обещана за булка на непознат възрастен мъж, разказва ВВС.
Наздана успява да получи разрешение от талибанския съд да се разведе и до ден днешен носи документите със себе си.
Същите документи, които съдът обезсили.
They speak of “child marriage” calling it’s a Brahmanical idea but now Taliban taking child bride is just a parental “consent”. pic.twitter.com/skA2hW9r5y
— . (@aryabhattt) August 22, 2021
Наздана е само една от многото жертви на твърдото тълкуване на шериата (религиозния закон) от талибаните, което накара жените ефективно да бъдат заглушени в правната система на Афганистан. Жените в Афганистан не могат да получат образование, да говорят извън къщата или да се освободят от принудителни бракове.
Разводът на Наздана е едно от десетките хиляди съдебни решения, отменени, откакто талибаните поеха контрола над страната преди три години. Отнема само 10 дни, след като групата нахлу в столицата Кабул, за да може съпругът на Наздана да поиска от съдилищата да отменят решението за развод, за което тя се бори толкова упорито.
Първоначално Хекматула иска да сключи брак с Наздана, когато тя е на 15 години. Изминали са осем години, откакто баща ѝ се съгласи на това, което е известно като „лош брак", който се стреми да превърне семейния "враг" в "приятел".
Наздана незабавно се обърна към съда , който тогава действаше под подкрепяното от САЩ афганистанско правителство - за раздяла, като многократно им казваше, че не може да се омъжи за фермера. Отне две години, но накрая беше постановено решение в нейна полза: "Съдът ме поздрави и каза: Сега си разведена и свободна да се омъжиш за когото си поискаш."
Но след като Хекматула обжалва решението през 2021 г., на Наздана се съобщава, че няма да й бъде позволено да пледира лично за собствения си случай.
"Талибаните ми казаха, че не трябва да се връщам в съда, защото е против шариата. Те казаха, че брат ми трябва да ме представлява вместо това ", казва Наздана.
"Казаха ни, че ако не се съобразим", разказва Шамс, 28-годишният брат на Наздана, "ще върнат сестра ми на Хекматула насила."
11 year old girl forced to marry an old man in Afghanistan.
— Oli London (@OliLondonTV) December 19, 2023
“I’m 11 years old. I’ve been married for 6 months.
My mother borrowed money from people and they came and took me.”
The Taliban controlled country has a 99.7% Muslim population. pic.twitter.com/bHCgcxgi7t
Бившият й съпруг, а сега новозаписан член на талибаните, печели делото.
Наздана и брат й нямат друг избор, освен да избягат.
Когато талибаните се върнаха на власт преди три години, те обещават да премахнат корупцията от миналото и да осигурят "справедливост" според шериата, версия на ислямския закон.
Оттогава талибаните казват, че са разгледали около 355 000 случая.
Повечето са наказателни дела - приблизително 40% са спорове за земя, а други 30% са семейни проблеми, включително развод, като този на Наздана.
Талибаните също систематично отстраняват всички съдии, както мъже, така и жени – и ги заменят с хора, които подкрепят техните твърдолинейни възгледи.
Жените бяха обявени за негодни да участват в съдебната система.
"Жените не са квалифицирани и не могат да съдят, защото в нашите шериатски принципи работата на съдебната система изисква хора с висока интелигентност", казва Абдулрахим Рашид, директор по външните отношения и комуникациите във Върховния съд на талибаните.
Бившият съдия от Върховния съд Фаузия Амини - която бяга от страната след завръщането на талибаните - казва, че има малка надежда защитата на жените да се подобри според закона, ако няма жени в съдилищата.
"Ние играехме важна роля", казва тя. "Например законът за премахване на насилието срещу жени през 2009 г. беше едно от нашите постижения. Работихме и върху регулирането на приютите за жени, настойничеството на сираци и закона за борба с трафика на хора."
Но талибаните казват, че бившите закони на Афганистан просто не са били достатъчно ислямски.
Вместо това те до голяма степен разчитат на религиозния закон на ханафитския фикх, който датира от 8-ми век, макар и актуализиран, за да "задоволи настоящите нужди", според Абдулрахим Рашид.
„Бившите съдилища вземаха решения въз основа на наказателен и граждански кодекс. Но сега всички решения се основават на шериата [ислямския закон]", добавя той.
Днес Наздана е на 20 години и е потърсила помощ на много места, но без късмет.
"Почуках на много врати с молба за помощ, включително ООН, но никой не е чул гласа ми", казва тя.
„Къде е подкрепата? Не заслужавам ли свобода като жена?"
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!