П ометени от водата къщи, улици, потънали в кал... Опустошителните наводнения в Западна Германия са взели най-малко 165 жертви, показва новата равносметка от днес /19 юли/. Много хора още се водят безследно изчезнали, предаде "Франс прес".
Над 150 жертви на опустошителните наводнения в Германия
В най-силно засегнатата провинция Райнланд-Пфалц вече са установени 117 смъртни случая срещу 112, преброени преди, има и 749 ранени, заяви за АФП Верена Шойер, говорителка на полицията в Кобленц.
В Северен Рейн-Вестфалия последните данни от снощи бяха за най-малко 47 загинали; за един смъртен случай информира и южната провинция Бавария, където през уикенда паднаха обилни валежи.
Ще дойде ли бедствието от Германия в България
Очаква се днес вътрешният министър Хорст Зеехофер да посети пострадалите райони, по-специално Бад Нойенар-Арвайлер, в една от долините, най-тежко засегнати от наводненията.
Действията на министъра консерватор вероятно ще бъдат критикувани на предстоящ дебат за евентуални повреди в системите за предупреждение при бедствия и аварии, свързан със смъртоносните наводнения.
Меркел: Ситуацията в регионите, засегнати от наводненията, е сюрреалистична и ужасяваща
Германия все още е в шок заради тази най-голяма природна катастрофа в най-новата си история.
Канцлерката Ангела Меркел посети вчера село Шулд недалеч от Бон, където река Ар, превърнала се в побесняла водна стихия, разруши част от историческия център.
"В немския език трудно се намират думи, за да се опише това опустошение", сподели тя, нарече разрушенията "сюрреалистични" и обеща подкрепа от федералния център.
В сряда правителството ще представи програма за спешна помощ
на стойност най-малко 300 милиона евро. Ще последва мащабна програма за възстановяване, за която ще бъдат отпуснати милиарди евро.
Експерти и политици посочиха за виновник затоплянето на климата. Вчера Меркел призова за "много големи усилия", насочени към ускоряване на политиките в сферата на климата.
По последни официални данни наводненията в Белгия
от миналата седмица са отнели живота на 31 жертви, а 128 са изчезнали, съобщиха местни медии.
Засега липсва приблизителна оценка на щетите,
които включват сринати къщи, повредени пътища, наводнена собственост и земеделски площи в района на Лиеж. В спасителните дейности са участвали няколко хиляди служители на белгийската полиция и войска, както и много доброволци.
Според министъра на вътрешните работи Анели Верлинден, никакви предварителни мерки не е можело да предотвратят пораженията от природното явление, което по думите на учени се наблюдава веднъж на два века.
Утре в Белгия е обявен еднодневен национален траур. В сряда се предвижда страната да отбележи националния си празник по-скромно от предвиденото.
Досега в Белгия национален траур е бил обявяван десет пъти,
уточняват медиите. За първи път това се е случило през 1935 г. заради внезапната смърт на кралица Астрид (едноседмичен траур), а в следващите години страната е обявявала тридневен траур заради срутване на рудник през 1956 г. и при пожар в Брюксел със стотици загинали, при влаковата катастрофа от 2004 г., заради катастрофата на автобус с деца през 2012 г. и след атентатите в Брюксел от 2016 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!