В Турция и Сирия намаляват надеждите да бъдат открити още оцелели близо 100 часа след разрушителните земетресения, от 6 февруари, отнели живота на над 21 700 души – едно от най-страшните бедствия в този регион през последното столетие, предаде Франс прес.
По последни официални данни при земетресението с магнитуд 7,8, последвано от още над стотина труса, са загинали най-малко 21 719 души – 18 342 в Турция и 3377 в Сирия.
Според Световната здравна организация още 23 милиона души са били засегнати, включително "около пет милиона уязвими лица". СЗО изрази опасения от тежка санитарна криза в региона, която би причинила още повече щети от земетресението. Хуманитарните организации се страхуват особено много да не се разпространи епидемията от холера, отново появила се в Сирия.
Хиляди прекараха мразовитата вечер сред отломките по улиците на турския Адъяман, скупчени около малки огньове и без подслон. В южния турски град нямаше ток и вода.
Уплашени от ново земетресение, някои хора предпочетоха да останат на открито на минусовите температури.
От Малатия бе съобщена радостната вест за спасено дете изпод развалините - 87 часа след първия силен трус. Според специалистите 72 часа след разрушително земетресение е почти невъзможно да има оцелели.
Седемгодишното момиченце Миран Гюл е било спасено живо, след като през целия ден днес спасителите от Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) се опитваха да го извадят от руините.
Едва 87 часа след земетресението спасителите са успели да стигнат до детето, което е било затрупано под руините на 7-етажен жилищен блок, където е живеело. За съжаление, майката и двете му сестри са загинали.
След като медицинският екип, който се е намирал на мястото, е оказал първа помощ на детето, с линейка то е било откарано в болница и предадено на грижите на лекарите.
Първите думи, които момиченцето отправило към спасителите, били: "къде ще отидем?".
Вчера от Турция в бунтовническите райони в Северозападна Сирия влезе първият конвой с хуманитарна помощ. Шестте камиона в конвоя са натоварени с одеяла, дюшеци, палатки и други материали, които би трябвало да покрият нуждите най-малко на 5000 души според Международната организация по миграцията.
Организацията "Белите каски" – спасители, действащи в районите под контрола на бунтовниците в Сирия, изрази обаче "разочарование". Според нея става дума за "рутинна" помощ, неподходяща за издирване на оцелели под развалините.
Земетресенията причиниха големи разрушения в турските окръзи Кахраманмараш, Килис, Диарбекир, Адана, Османийе, Газиантеп, Шанлъурфа, Адъяман, Малатия и Хатай.
Турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу съобщи, че сред жертвите на земетресенията има и най-малко 120 полицаи и 32-ма служители на жандармерията.
Въпреки напредването на времето, с което нараства и броят на загиналите, от засегнатия район днес продължават да пристигат и радостни новини за спасени оцелели.
Акцията на терен е сериозно затруднена заради студовете.
Държави от цял свят продължават да изпращат помощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!