Над 2000 души по света умират всеки ден при въоръжено насилие, обявиха в Обединените нации дванайсет правозащитни организации, които призоваха страните членки на ООН да започнат преговори за договор за търговията с оръжие, предаде Ройтерс.
В доклада, изготвен по поръчка на 12-те организации от британската група "Оксфам", се казва, че откакто през 2006 г. повечето правителства признаха необходимостта да бъде регулирана глобалната търговия с оръжие, около 2,1 млн. души са загинали при въоръжено насилие.
Това прави средно по 2000 души на ден или повече от един на всяка минута.
Повечето жертви са цивилни
Около 700 хил. от жертвите са убити във въоръжени конфликти - в Афганистан, Сомалия, Судан, Шри Ланка и ДР Конго. В това число са включени и хора, убити в неполитическо насилие, при използване на огнестрелно оръжие.
Първият комитет на общото събрание на ООН по разоръжаването започна да обсъжда проект за резолюция, определяща график за преговори, които да доведат до сключване на договор за регулиране на търговията с оръжия през 2012 г., посочва Ройтерс.
Предложеният договор ще затегне правилата и ще установи международни стандарти за внос, износ и търговия с конвенционални оръжия.
Правителствата ще трябва
да разрешават писмено и предварително всяка сделка с оръжия
Главният противник на такъв договор бе правителството на бившия американски президент Джордж Буш, което отстояваше, че националните мерки за контрол са по-добри от международен договор.
Миналата година в глобалната търговия с оръжие, възлизаща на 55 млрд. долара, делът на САЩ надвишаваше 2/3, посочва Ройтерс.
Износителите на оръжие Китай, Русия и Израел се въздържаха при гласуване в ООН по въпроса за международен договор през 2008 г.
Макар че правителството на Барак Обама има по-положително отношение към идеята за сключване на международен договор, то също има съмнения доколко той ще е ефикасен и дали ще наруши правото на американските граждани да носят оръжие, отбелязва Ройтерс.
Резолюцията по въпроса е внесена в Общото събрание от седем страни, сред които е Великобритания. Текстът ще бъде гласуван в Първия комитет в края на октомври и в Общото събрание през декември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!