Ж ена на 27 години почина в болница в Каракас, след като бе простреляна в главата по време на протест срещу президента Николас Мадуро, съобщи Венецуелският център за наблюдение на социалните конфликти.
„Осъждаме убийството на младата Хурубит Раусео, ранена с куршум по време на демонстрация”, се казва в съобщение в Туитър на организацията. Според лидера на опозицията, Хуан Гуайдо, обявил се за президент, при протестите е загинал и 24-годишен младеж.
Пред демонстранти, събрали се в Каракас, Гуайдо призова за обща стачка и каза, че протестите във Венецуела ще продължат. Същевременно пред свои привърженици, събрали се пред президентския дворец, Мадуро обяви, че ще накаже „предателите”.
„Вчера шепа предатели, привлечени от пучистката десница, се опитаха да се наложат. Те бягат от посолство в посолство. Правосъдието ги издирва и скоро те ще отидат в затвора, за да платят за измяната и престъпленията си”, каза Мадуро.
В ожесточените сблъсъци, избухнали в близост до голям антиправителствен протест в Каракас, бяха ранени десетки. Протестиращи се опитаха да блокират пътя, водещ към близката военновъздушна база. Демонстрантите, някои от които маскирани, замеряха с камъни и коктейли „Молотов” войниците от Боливарската национална гвардия, които отвърнаха със сълзотворен газ.
На няколкостотин метра оттам хиляди протестираха по призива на Хуан Гуайдо срещу Николас Мадуро. Гуайдо беше призовал привържениците си да излязат на 1 май на най-голямата демонстрация в историята на Венецуела.
Според венецулеската депутатка Мануела Боливар в сблъсъците в Каракас са били ранени най-малко 78 души, а над 150 демонстранти са били арестувани. Венецуелския министър на отбраната Владимир Падрино Лопес пък обяви, че са били ранени 8 военни.
Ескалирането на ситуацията доведе до размяна на взаимни обвинения за намеса във Венецуела между Вашингтон и Москва.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви в телефонен разговор с американския държавен секретар Майк Помпео, че е недопустимо САЩ да се намесват във вътрешните работи на южноамериканската държава.
„В центъра на вниманието е ситуацията във Венецуела, където вчера опозицията, с явната подкрепа на САЩ, направи опит да завземе властта”, се посочва в комюнике на руското външно министерство.
Помпео отвърна, че намесата на Русия и Куба във Венецуела има дестабилизиращ ефект и вреди на руско-американските двустранни отношения.
Европейския съюз пък обяви, че е против мерки на САЩ срещу Куба и ще предприеме ответни действия. Комисарят за външната политика Федерика Могерини заяви, че прилагането на закона „Хелмс-Бъртън” което ще отвори пътя за съдебни дела в американските съдилища срещу актовите, национализирани от кубинската държава „противоречи на международното право” и Брюксел „ще използва всички подходящи мерки за справяне с последиците”, включително и сезиране на Световната търговска организация.
Video from #Venezuela today shows Protestors fleeing as gunshots heard in background.
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) May 2, 2019
Reports of at least 100 wounded, 2 killed (CNN) pic.twitter.com/dzV93Hi3pd
В разгара на събитията САЩ отново прибягнаха до заплахата от военна интервенция срещу режима на президента Николас Мадуро. Близки съветници на американския президент Доналд Тръмп един по един отправиха предупреждения за това в Туитър и в телевизионни интервюта.
САЩ твърдят, че Мадуро е планирал да избяга от страната, докато не е бил разубеден от Москва, както и че ключови високопоставени лица са се съгласили, че венецуелският президент трябва да си върви. Американските намеци, че военните действия са възможен вариант, „ако се наложи”, изглежда имат за цел да засилят напрежението.
А предвид наложеното от властите информационно затъмнение, никой не знае със сигурност какво точно става във Венецуела.
Надпреварата за властта в Каракас изглежда все повече като война, която чужди държави водят чрез посредници. Опозицията зависи от САЩ, Колумбия и Бразилия, а управляващите - от Куба, Русия, Иран и Турция, предоставящи им военна, финансова и разузнавателна подкрепа. Независимо дали са верни твърденията на държавния секретар на САЩ Майк Помпео, че Русия е убедила Мадуро да не напуска Венецуела, те показват една скрита истина: изходът от кризата зависи повече от случващото се във Вашингтон и Москва, отколкото от ставащото в Каракас.
Знае със сигурност, че недоволството във венецуелските сили за сигурност е дълбоко и се удържа само от страха от последиците от евентуален бунт. Хиляди войници дезертираха, а хиляди други се оказват в капана на един репресивен апарат, който дори не им плаща достатъчно, за да изхранват семействата си. Знае се също, че макар повечето венецуелци да искат смяна на режима, правителството на Мадуро е премахнало всички демократични средства, с които това може да се случи.
За да успокои напрежението Мадуро обяви готовност приеме специален план за промяна и да бъдат коригирани „допуснатите грешки”.
„В събота, 4 май и в неделя, 5 май, обявявам голям национален ден на диалог, действия и предложения от всички клонове на народната власт, така че те да кажат на боливарското правителство и на Николас Мадуро какво да включат във великия план за промяна в Боливарската революция. Искам да приемем план за промяна на всичко, за подобряване на всичко, за коригиране на грешките”, каза Мадуро на митинг в Каракас на първи май.
Той призова поддръжниците си да излязат на улица при опит за преврат.
„Ако още един път се събудим с новината, че неголяма група хора иска да използва оръжие, излезте всички на улицата, за да защитите демокрацията и свободата! Не се колебайте и за секунда!”, заяви Мадуро.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!